• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Poruchy menstruačního cyklu

Poruchy menstruačního cyklu jsou důsledkem anovulace, psychiky ženy, léků, organických příčin, endokrinopatií, systémových onemocněních. Délka menstruačních cyklů je u každé ženy jiná a pohybuje se v rozmezí mezi 21 až 35 dní

Nejčastější poruchy menstruačního cyklu

 • Menoragie - silné nebo prodloužené krvácení trvající déle než týden. Celková ztráta krve je více než 80 ml během menstruace. Tampon nasaje asi 5 ml krve, vložka 5 - 15 ml. Podle počtu spotřeby vložek nebo tamponů se dá přibližně určit intenzita krvácení. Příčinou silného krvácení může být submukózní myom, polyp sliznice dělohy či zhoubný nádor.

Příčiny můžou být organické – poruchy ledvin nebo jater, infekce urogenitálního traktu, poruchy koagulace. Další skupina příčin je endokrinní - hypotyreóza, nádor hypofýzy, hyperinzulinemický stav, anovulační cykly, syndrom polycystických ovarií. Třetí skupina příčin je anatomická- myomy a polypy děložní sliznice, zvětšení dělohy, spontánní potrat, mimoděložní těhotenství. Další příčina je iatrogenní - nehormonální nitroděložní tělísko, užívání steroidních hormonů a antikoagulancií, chemoterapie.

Možnost léčby je dvojí. A sice chirurgická, což je odstranění celé dělohy nebo její části, embolizace ochablosti dělohy arterie, hysteroskopické odstranění myomů větších než 3 cm. Druhá možnost léčby je farmakologická, a to - hormonální terapie, kombinované hormonální antikoncepční pilulky, gestageny v tabletách, injekčně podané gestageny a hormonální substituční terapie.

 • Hypomenorea - slabé krvácení, špinění. Spotřeba vložek nebo tampónů je méně než 2 denně. Trvá maximálně 3 dny. Je znakem nedostatečné činností vaječníků na základě vývojových anomálií, při zmenšení sliznice dělohy, po výškrabech nebo po neúplných vypuzeninách sliznice. Do úvahy připadají i psychické nebo hormonálně podmíněné příčiny. Tato porucha si většinou nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud je symptom nedostatečnou činností vaječníků spojený se sterilitou, musí se léčit hormonálními přípravky.
 • Metrorhagie - krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus. K metrorhagii dochází zejména v období klimakteria a po menopauze. Příčinou může být polyp, zhoubný nádor dělohy, rakovina děložního krčku, krvácení při rozvráceném cyklu, slabé krvácení během ovulace, těsně před nebo po samotné menstruaci.
 • Polymenorea - menstruační krvácení v intervalech kratších než 25 dní. Příčinou bývá zkrácení folikulární fáze, luteální insuficience či anovulační krvácení. Polymenorea je léčena pomocí hormonálních přípravků.
 • Menometroragie - menstruace vyskytující se opakovaně v nepravidelných intervalech. Množství a trvání krvácení jsou různé. Příčiny jsou podobné jako u metrorhagie.
 • Oligomenorea - cyklus je prodloužen na více než 35 dní. Rovněž intenzita krvácení je snížena. Příčinou je nejčastěji scházející ovulace a endokrinní poruchy. Spočívá v ovariální insuficienci na základě anomálie na nějakém místě hormonálního funkčního oběhu. Při diferenční diagnóze se musí myslet i na opakovaně se objevující časné potraty. Často není nutná žádná terapie, hlavně když neexistuje touha po dítěti. Jinak se na normalizaci rytmu krvácení používají hormonální přípravky ovlivňující cyklus.
 • Postkoitální krvácení - kontaktní krvácení po pohlavním styku. Příčiny této poruchy - polypy nebo jiné útvary na děložním čípku (ektopium, ektropium), poševní infekce, ale i rakovina děložního čípku.
 • Dysmenorea - jde o bolestivou menstruaci. Příznaky jako bolest v podbřišku se objevují těsně před samotnou menstruací. Pak 2 až 3 dny po začátku krvácení mizí. Nejčastěji je způsobena dlouhotrvající kontrakcí dělohy. Příčiny - nerovnováha vegetativního systému nervové soustavy, vývojové vady, nemoci dělohy. Sekundární dysmenorea provází záněty orgánů v pánvi, nádory dělohy, zúžení krčku dělohy, srůsty nebo jizvy v pánevní dutině. Léčba je medikamentózní. V některých případech je nutný chirurgický zákrok.
 • Amenorea - chybění menstruačního krvácení. Dělí se na:
  • primární - jestliže dívka nedostane menstruaci do 16. roku věku,
  • sekundární - vynechání menstruace na déle než 3 měsíce.

Více informací o amenoree naleznete v hlavním článku Amenorea.

Související články

Více o poruchách menstruačního cyklu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.zdravie.sk/choroba/23636/menstruacne-bolesti
 2. http://primar.sme.sk/c/4117103/menstruacne-krvacanie-anomalie-pri-menstruacnom-krvacani.html
 3. http://www.sexualnyzivot.sk/silna-menstruacia-a-co-s-nou/
 4. http://www.gynda.sk/gynekologia/poruchy-menstruacneho-cyklu
 5. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3726
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s poruchami menstruačního cyklu