Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Duphaston

Duphaston je lék prodejný pouze na lékařský předpis, který se užívá při gynekologických potížích, jakými jsou např.:

Ve složení léku Duphaston se nachází léčivá látka Dydrogesteron, která má při perorálním podání srovnatelný účinek s injekčně aplikovaným hormonem progesteronem.

Duphaston mohou ženy užívat samostatně nebo v kombinaci s estrogenem, vše záleží na příčinách, z jakých je jim Duphaston předepsán.

Duphaston a jeho vedlejší účinky

Duphaston a jeho užívání může mít řadu vedlejších účinků, mezi ty nejčastější patří:
Vedleší účinky duphastonu

 • nevolnost8
 • nadýmání
 • bolest prsou2
 • bolest hlavy, migréna
 • nepravidelné menstruační krvácení
 • přibývání na váze
 • vznik depresí
 • svědící kožní vyrážka
 • otoky prstů a končetin

Kdy Duphaston neužívat?

Duphaston se váže na lékařský předpis, a je nutno, aby jeho uživatelky při jeho užívání neměly:

 • alergii na dydrogesteron či jinou složku obsaženou v tomto léku
 • v plánu početí dítěte nebo nebyly těhotné24, pokud lékař nestanoví jinak
 • v minulosti nebo v rodině výskyt rakoviny prsu nebo endometria nebo jakékoliv jaterní onemocnění
 • při podezření nebo existujícím nádoru na mozku, tzv. meningiom
 • při depresích
 • trombózou nebo cévní mozkovou příhodou
 • neznámý abnormální krvácení z pochvy

Duphaston a ovulace

Pokud je ženě předepsán Duphaston za účelem zpravidelnění menstruačního cyklu, nemůže žena počítat s tím, že se jí také upraví ovulace6, obzvláště v případě, že je její cyklus anovulační6. Je-li lék předepsán ženě za účelem otěhotnět, je dobré jej začít užívat až po ovulaci. V případě, že má žena cyklus bez ovulace, je nutné začít léčit nejdříve tento stav.

Účinky Duphastonu v těle

V případě, že ženské tělo nevytváří dostatek hormonu progesteronu, je vhodné tuto nerovnováhu nahradit užíváním léku Duphaston, která napomáhá k obnovení rovnováhy mezi přirozeným progesteronem a estrogenem.
Duphaston

Dle závažnosti zdravotního problému může lékař ženě k užívání Duphastonu předepsat také estrogen. Užívá-li žena pouze estrogeny, může dojít ke zintenzivnění sliznice dělohy. Tento případ je typický u žen, kterým byla odebrána dělohy a prošly onemocněním s názvem endometrióza.

Více o endometrióze naleznete v hlavním článku: Endometrióza6.

Látky obsažené v Duphastonu napomáhají během menstruačního cyklu k ochraně děložní sliznice před jejím nárůstem.

Při užívání Duphastonu může v prvních měsících dojít ke špinění nebo k mírnému vaginálnímu krvácení. Ženy by se neměly kvůli takovému krvácení znepokojovat, pokud nejde o:

 • špinění nebo krvácení delší než několik měsíců
 • začátek špinění nebo krvácení po několika měsících od začátku léčby Duphastonem
 • pokud krvácení nebo i špinění pokračuje i po ukončení léčby.

Pravděpodobné dlouhodobé krvácení nebo špinění může být známkou rostoucí děložní sliznice, která může být způsobena i rakovinou děložní sliznice. Je nutno proto vyhledat lékaře, aby krvácení důkladně vyšetřil.

Léčba endometriózy Duphastonem

Duphaston obsahuje derivát podobný ženskému pohlavnímu hormonu progesteronu, takže je jeho funkce velmi podobná. Při menstruačním cyklu působí "přírodní" progesteron na endometrium, čímž zastavuje růst děložní sliznice a začne vylučovat hormony potřebné k udržení těhotenství než dojde k početí.

Není-li růst děložní sliznice zastaven, dochází ke snižování hladiny estrogenu a progesteronu. Nasazení Duphastonu působí na děložní sliznici a zastavuje její růst, čímž zmírňuje její příznaky, např. bolest a krvácení.

Léčba menstruačních problémů Duphastonem

Menstruační cyklus funguje díky pomocí ženských pohlavních hormonů vč. estrogenu a progesteronu, které produkují vaječníky a hormony produkované hypofýzou. Neprodukování těchto hormonů v nesprávné výši může způsobit problémy s menstruačním cyklem (amenoreu, nepravidelnost, nadměrné krvácení aj.). Pomocí Duphastonu lze upravit pravidelnost menstruačního cyklu a napomáhá k obnovení přirozené hladiny hormonů.

Duphaston a jeho využití v kombinaci s estrogenem (ženský pohlavní hormon) se léčí:

 • nepravidelné děložní krvácení
 • některé stavy, kdy se přestala dostavovat menstruace
 • obtíže při menopauze - hormonální substituční terapie

Co hormonální substituční terapie znamená

Jde o vyvážené podání hormonů ženám s dělohou3, které trpí poruchami způsobenými přirozenou či chirurgicky způsobenou menopauzou.

Léčba by měla být zahájena pouze v případě, pokud některý z příznaků ovlivňuje negativně kvalitu života.

Při léčbě touto terapií je nutné mít na zřeteli, aby výhody léčby převažovaly nad jejími negativy.

Duphaston a hormonální substituční terapie

Nasazení estrogenu ženám s hormonální substituční terapií napomáhá ke snižování příznaků menopauzy, jakými jsou např. návaly horka, noční pocení, nespavost6, bolest hlavy5, náladovost, ztráta energie aj.

Duphaston působí proti stimulačnímu účinku estrogenu na endometrium a tím snižuje riziko vzniku rakoviny endometria, které se může rozvíjet díky hormonální léčbě nasazením estrogenu u žen léčící se s hormonální stimulační terapií.

Duphaston a jeho užívání

Duphaston smí užívat dívky od začátku menstruačního cyklu, dřívější užívání není vhodné.
Duphaston

Ženy se mohou při užívání Duphastonu setkat s řadou vedlejších účinků, např. závratě, ospalost. V těchto případech by se měla žena vyhnout řízení motorových vozidel, aby nedošlo k nehodě.

O použití léku v těhotenství a při kojení70 rozhoduje vždy lékař. Existují nepotvrzené informace, že dětí matek, které během těhotenství užívaly Duphaston, mohou mít vrozené vady penisu, které mají vliv na špatné vyústění močové trubice. Při kojení se může malé množství látek dostat do mateřského mléka7.

Dávkování

O dávkování Duphastonu rozhodne lékař. Je-li pacientovi doporučována více než 1 tabletka denně, měl by si pacient dávkování rozprostřít do celého dne. Každou tabletu je nutné zapít sklenici vody, bez ohledu zda užívat léky před nebo po jídle. Tablety by se měly užívat pravidelně každý den ve stejnou dobu, aby se zabránilo vynechání léku a také aby bylo tělu zajištěno pravidelné množství přípravku Duphaston.

Více o Duphastonu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.lekarna.cz/duphaston-20x10mg-potahovane-tablety/
 2. https://www.cz.abbott/
 3. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/diskuze/ovulace/ovulace-i66645
 4. https://web.archive.org/web/20141201090009/http://www.inhousepharmacy.biz/p-733-duphaston-10mg-10... (ENG)

Externí linky

Příbalový leták Duphaston http://farmaceutika.info/duphaston

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s Duphastonem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Duphastonem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kasparka1  7. pro 2014

Duphaston na srovnání MS

Já užívám Duphaston na srovnání cyklu, protože jsem po vysazeni ha rok neměla menzes. Nyní jsem druhý měsíc s Duphastonem a mám ho na půl roku. Při jeho užívání mě bolí hlava, vždy tak jeden den. Mam po něm lepší pleť, jinak jsem nezpozorovala nic.
0 poděkování
tsambika1  13. říj 2014

Duphaston

Holky, já mám po Duphastonu velice silné křeče v žaludku v počátcích užívání. Po několika dnech křeče mírnější, ale trvalé a nepříjemné až do skončení užívání, pálení žáhy.
1 poděkování
vilusa  24. zář 2014

Zkušenost s Duphastonem

Můj gynekolog mi naordinoval Duphaston 2x1 ( ráno a večer ) od 16. dne cyklu do 25. dne cyklu tj. 10 dní. Mám menstruaci pravidelnou, tj. cyklus 28 dní, proto předpokládal, že 16. den již bude proběhlá ovulace. Toto dávkování = 1 krabička. Poté přestat užívat a čekat na menstruaci. Pokud se nedostaví, udělat si těhotenský test. Dostala jsem ho po zamlklém těhotenství v 11. týdnu. Nyní po 3 měsících od kyretáže mi ho nasadil, aby se situace neopakovala. Po 5 dnech užívání - silné bolesti hlavy, křeče až bodání v žaludku, nevolnost, únava, celková slabost, řidší stolice.

8-9. den ústup obtíží, pouze přetrvávající těhotenské nevolnosti. Nyní čekám zda se jednalo o nežádoucí účinky léku nebo příznaky raného těhotenství. :-D
2 poděkování
adrusenkaaa  5. srp 2014

Duphaston

Milé mamimky, snažilky a těhulky, beru už druhý cyklus Duphastan, kvůli žlutému tělísku. Beru ho 1x denně po dobu deseti dnů, začíná 17DC. Jsem z toho zmatena - přijde mi, že mi to zhoršuje MS. Mám ji slaboulinkou a krátkou. Měla jsem akné po vysazení HA a přijde mi, že Duphaston mi pleť zlepšil.
2 poděkování
jani2013  2. led 2014

Duphaston na srovnání cyklu

Já jsem měla po vysazení HA MS cca po 29, 5 dnech, ale 3 měsíce jsem neotěhotněla, tak se paní doktorka přiklonila k tomu, že je to mým nepravidelným cyklem a nasadila mi Duphaston. Pravda je, že od té doby jsem měla MS totálně rozhozenou a vlastně se mi nesrovnala do teď. Navíc když jsem si pak přečetla ty možné vedlejší účinky, asi bych do něj už nešla. Snad kvůli tomu udržení otěhotnění, to bych asi podstoupila leccos.
1 poděkování
pehamek  6. lis 2013

Zkušenost s Duphastonem

Brala jsem ho na začátku těhotenství až do 16tt. Lékař mi ho doporučil k udržení těhotenství i když jsem otěhotněla přirozeně, ale po cca roce snažení. Jestli mi pomohl právě on k udržení těhotenství, netuším, ale jsem na konci těhotenství a čekám zdravého chlapečka :-)
2 poděkování