Řešily jste datum/narozeniny vs. svátek?

pettypet
17. pro 2022

Čekám holčičku a mám pro ni vybraná 2 jména...Elen nebo Elis. Elen je v kalendáři 16.3., a já mám termín 15.3. Elis by se slavila někdy na podzim na Elišku. Řešily jste jak je jméno daleko od narozenin v kalendáři?

skarol
17. pro 2022

Neřeším, svátek neslavíme, pouze si přejeme a dáme malý dárek, ale rozhodně se žádná oslava nekoná. Svátek je u většiny jmen zcela náhodně vybraný. Kdo ví, kdo to rozhoduje. Někde jsem slyšela, že výrobci kalendářů prý vymažou postupem času nepoužívaná jména a ta moderní přidávají, ale nevím, co je na tom pravdy (dává to logiku). Zrovna ta Elen podle mě není pevně daná, tak si to slavte kdy chcete vy, ne? Klidně můžete slavit Elen na Elišku a nikdo vám za to hlavu neutrhne. Něco jiného by to bylo u jmen jako Lucie, Josef, Barbora, Eva, Adam, Štěpán apod., to je i spojené s tradicemi, pranostikami. Tam je to pevně dané a svátek jako takový má větší smysl. U aktuálně moderních jmen jako Elen, Nikola, Liliana, Matyáš, Jonáš je to přeci úplně šumák.

eviicka
17. pro 2022

Ano řešili, ale jen proto, že jsme neměli vysněná jména a pokaždé bylo více variant. Kdyby jsme měli nějaké jméno jako srdcovku, tak ho asi dáme.

ellyem
17. pro 2022

Ano, resila jsem to. Nechtela jsem, at ma dite vsechny udalosti pohromade.

alkabo
17. pro 2022

Neřešili, dokonce jsme se ani nepodívali kdy ten svátek je, nakonec se dcera narodila přesně na svůj svátek, nijak mi to nevadí a babičkám se to dobře pamatuje v tom množství dětí ať už blízkých či vzdálených. Řeči typu že je ošizená ignoruji, copak něčí děti dostávají jen když mají svátek nebo narozeniny?

majina
17. pro 2022

Ano, řeším to. Máme vybrané také jméno Elen. Pro kluka zatím jméno Jakub ale ten má svátek 25. července. Já termín přelom června/července. Takže v záloze je ještě jméno Marek (svátek duben) a Filip (svátek květen).

daisymaminka
17. pro 2022

Úplně jsem to neřešila. Ale je fakt, že jsem aspoň chtěla, aby to dítě nemělo svátek plus mínus v ten měsíc, kdy se má narodit / narodí. Ale je fakt, že jméno se mi líbilo "zimní" a dítě jsem čekala "letní", takže se to vlastně vyřešilo samo. Navíc svátky neslavíme, jen si vzpomeneme, popřejeme si, jdeme na cukrárny nebo na pizzu... 🤗

mimi1004
17. pro 2022

Ano, řešili jsme to. Termín jsem měla 23.1. a manžel chtěl Veroniku, která má svátek začátkem února. Takže jsem ho zlomila na Dominiku, nechtěla jsem, aby měla Vánoce, narozky i svátek během měsíce a půl. Nakonec se to vyřešilo samo - rodila jsem hodně předčasně v říjnu a svátek má v srpnu. Takže se to rozprostřelo do 5 měsíců 😄

plysacekhb
17. pro 2022

Ano, řešili jsme to, znám hodně lidí v okolí, které štve, že to mají blízko u sebe, takže i proto.

pe_tu_ss_ka
17. pro 2022

U syna ano, narodil se v prosinci a svátek má v dubnu. U dcery moc ne. Měli jsme jen jedno jméno pro holku a tak má dcera svátek 5 dní po narozeninách.

bereni
17. pro 2022

@pettypet ne. K svatku si davame cokoladu, takze fakt neresime.

me_druhe_ja
17. pro 2022

@merope Záleží taky, jak moc se v dané rodině svátky řeší..🙂 u nás se nikdy extra neřešily. A tady ve Francii se neslaví vůbec, což je úplně nejlepší..🙂
Ale doteď mě štve, že se holka nenarodila u tří dny dřív. 😀 by byli oba narozeni na svůj svátek a navíc oba by měli stejnou číslovku dne i měsíce. 😀

konidana
18. pro 2022

Ano resila. Protoze mit narozeniny, vanoce i svátek (a silvestr taky) v jednom tydnu fakt nechces😅

felixfelicis
18. pro 2022

Neresila jsem to, sama mam Vanoce, narozeniny i svatek v prubehu 1,5 mesice a v pohode ziju🙂 Shodou okolnosti se to i u vsech deti "povedlo", ze maji svatek pobliz neceho dalsiho. Svatek u nas znamena knizku a/nebo treba puzzle, nepeceme dorty, nikoho nezveme, dospele neresime uz vubec. Zbytecna komplikace🙂

kakba
18. pro 2022

Ne, neresila. Jmena vybrana, protoze se nam libila a hlavne svatky se u nas neslavi takze neresim.

lennus
18. pro 2022

@pettypet Vůbec a syn se ještě narodil předčasně,vtakže si to jméno vybral sám, má to po sobě a do toho ještě ve stejný měsíc Mikuláš a Vánoce, ale nešidíme ho, on je tak spokojený. Prostě se nám to líbilo.

pettypet
autor
19. pro 2022

@felixfelicis no...prave, starší syn má všechno za 2 mesice včetně Vánoc, mladší dokonce za mesic. Teď s dcerou nevím zda to napravit, nebo už je to jedno 😁😁😁

felixfelicis
19. pro 2022

@pettypet alespon si pak nebudou nic vzajemne vycitat😀

janule0123
19. pro 2022

@pettypet řešila jsem to jen kvůli tomu ze má narozeniny chvilku před vanocema … ať je tam aspoň něco s odstupem 😂 ale stejně jsme se na jiným jménu neshodli bez ohledu na svátek

muhehehe
19. pro 2022

Neřešila jsem, vůbec jsem nevěděla kdy ta jména mají svátek a zjistila to až když byli na světě a babička popřála.. my svátky moc neřešíme. Takže jsme pak dodatečně zjistili že naši kluci mají svátek den po sobě (a jeden z nich asi 10 dnů po svých narozeninách), tak si aspoň za x let spolu můžou dát kluci na svátek panáka, když my rodiče zapomeneme 🙂 🙂

maxulekapcule
19. pro 2022

Já první porodila a pak se teprve dívala, kdy ze vlastně má svátek 🤣

westie
20. pro 2022

Neřešili - u syna jsme vybrali s manželem jen jedno jméno, které má tu nevýhodu, že syn má svátek, za pět dní narozeniny, a to v den, kdy chodí Mikuláš, a za devatenáct dní jsou Vánoce. Jiné jsme nevybrali, nedokázali jsme to, a to i přes to, že stejné jméno má můj šéf a ještě jeden kolega - možná jsem byla v práci u někoho jako vlez-do-prdelka, ale neřešila jsem to. Synovi je teď šest, je ve v prosinci za hvězdu, protože pořád něco slaví, což on si užívá🙂
Dcera má narozeniny v září, svátek den před bratrovýma narozeninama a za dvacet dní před Vánoci. Taky to zvládáme v pohodě. Ale my od začátku věděli, že jestli budeme mít holčičku, bude mít toto jméno. A představa, že z toho ustupuji jen kvůli tomu, jak daleko má od sebe narozeniny a svátek a kdy to má druhý sourozenec mi přišlo škoda.
Já s manželem máme narozeniny měsíc a půl před Vánoci, takže u nás v rodině se od září pořád něco slaví a zatím nás to všechny baví. Zvládáme oslavit narozeniny a svátky zvlášť, děti si přejí oslavy narozenin i pro kamarády, tak ty taky někam vždycky vměstnáme.
Možná nám to jednou budou děti vyčítat, ale kdyby to nebyly narozeniny a svátek, bude to něco jiného, takže to prostě neřeším🙂

nellinka123
20. pro 2022

U prvního syna jsme to řešili (má svátek 5 měsíců před narozeninama) a rozhodně to budeme řešit i teď u druhého dítěte. Za nás je to fajn, svátek slavíme, sice trochu méně než narozeniny, ale slavíme. Vždycky přijedou i moji rodiče s bratrem a můj děda a rozhodně jsem ráda, že se aspoň kvůli narozeninám a svátku takto sejdeme třeba jednou za 2 měsíce. Navíc nejsem velký zastánce toho, aby se dávali dárky mimo narozeniny/svátek/Vánoce (jako dárek nepočítám omalovánky, pexeso, a podobné maličkosti) a ví to i syn, že na větší věc si prostě počká. Samozřejmě až bude něco v budoucnu potřebovat, třeba kvůli škole, bude to jiné.
U druhého mám termín v březnu, jméno zatím nemáme, snad o Vánocích bude trochu čas to projít s kalendářem v ruce. Vysněné jméno nemáme, ale nějaký návrh jmen už mám nachystaný, tak jsem zvědavá, co manžel 😁

petronelka20
20. pro 2022

Doma jsme to neresili, ale je pravda, ze mi je syna v tomto trosku lito 😀. Ma sice dve jmena, ale jednem svatek ma v pulce listopadu, na konci ma narozeniny, pak jsou vanoce a na konci ledna ma druhy svatek 😀

lenatko91
20. pro 2022

Ano, řeším to. Sama to mám 4 dny od sebe a vadí mi to, tak chci aby to děti měli líp. Dcera má rozdíl 3,5 měsíce, syn bude mít cca 2 měsíce. Brala bych klidně víc, ale jiné klučičí jméno se mi nelíbí 😃

1eso1
20. pro 2022

@pettypet Já to nějak neřešila. Ale nakonec to vyšlo hezky. Svátky mají únor a duben a narozeniny srpen a říjen. Až jsem si říkala, že to není ani možný, jak to pěkně vyšlo 🙂

chlapecektehu
21. pro 2022

@pettypet ne bylo nám to jedno, malý má svátek narozeniny a Vánoce hned 3 dny po sobě 🤷🏻‍♀️

martinka0209
21. pro 2022

Já to neřešila starší dcera má svátek 5 dní po narozeninách,prostě se nám jméno líbilo

veronikaopava
21. pro 2022

@pettypet já to neřešila u dětí, já sama mám. Narozeniny a svátek 5 dni od sebe a nevadilo mi to nikdy

amenophus
21. pro 2022

Obe moje deti maji svatek jen par tydnu od narozenin. Vubec mi to pri vyberu jmena nedoslo. Ale my svatky moc neprozivame, tak to nebylo na zacatek na nasem radaru.

kafr
21. pro 2022

Záleží jak svátky slavíte. Bude "ochuzena" o jednu oslavu.
Já mám svátek, narozeniny i Vánoce v rámci jednoho měsíce. Slavení narozenin už jsem více méně vzdala. A pak celý rok nic.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru