Porodnice Ostrava - Poruba

9 zkušeností

Porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava (Porodnice Ostrava - Poruba) je perinatologickým centrem s největší spádovou oblastí v ČR, zajišťuje péči o rodičky s hrozícím předčasným porodem od 24. týdne těhotenství, rizikové rodičky - diabetičky, ženy s vysokým krevním tlakem, epilepsií, poruchou ledvin, jater atp.

Porodnice Ostrava - Poruba

Co porodnice Ostrava - Poruba nabízí:

 • zdarma základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.), dětské jednorázové pleny na prvních 24 hodin, pokud není dítě s matkou na pokoji. Fiiremní balíčky.
 • pomoc při kojení po propuštění a na požádání může zprostředkovat také návštěvní službu porodní asistentky v domácnosti, kterou si hradí pojišťovna
 • předporodní kurz - zpoplatněno
 • umožňuje doprovod rodičce u porodu - 1 doprovod je zdarma, další osoby za poplatek 350Kč/osoba
 • umožňuje doprovod rodičce u porodu císařských řezem za poplatek 900Kč/osoba
 • poskytuje jednolůžkový pooperační pokoj s možností přítomnosti doprovodu za poplatek 1250Kč/osoba
 • nadstandardní pokoj pro matku po porodu - zpoplatněno
 • možnost epidurální analgezie zdarma, na vyžádání
 • samostanou porodní místnost
 • možnost volby porodní polohy
 • možnost aktivní kontroly ženy nad porodním procesem
 • nepřetržitý kontakt matky s dítětem po porodu
 • návštěvní služba porodní asistentky doma
 • odběr pupečníkové krve
 • perinatologické centrum
 • Baby-friendly Hospital
 • možnost VBAC
 • možnost spontánního porodu koncem pánevním
 • služby pro hendikepované
 • ambulantní porod
 • služba psychologa/žky

Porodní sál

 • 5 porodních pokojů s vlastním sociálním zařízením
 • možnost využívat sprchu, žíněnky, relaxační míče, stoličky, muziku a aromaterapii
 • při fyziologickém průběhu porodu je respektován porodní plán rodičky
 • rooming-in i částečný rooming-in (dle stavu matky a dítěte) je možný. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin.

Oddělení šestinedělí

 • 2 jednolůžkové, 4 dvoulůžkové a 6 trojlůžkových pokojů. Ve všech pokojích je WC, sprcha, telefon a zařízení na koupání dítěte.
 • 2 nadstandardní pokoje (lednice, TV, hifi věž, polohovací postel, damaškové povlečení, obrazy) umožňující nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera za příplatek 350Kč/den, bez stravy.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 3. den. Po císařském řezu žena obvykle odchází 4. den.

Porodnice Ostrava - Poruba

Porodnice Ostrava - Poruba

Více o porodnici fakultní nemocnice Ostrava - Poruba na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Oficiální stránky porodnice Ostrava Poruba
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s porodnicí Ostrava - Poruba

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Ostrava - Poruba?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
simcalukas
22. črc 2019

Normální porod

V roce 2018 jsem rodila dcerku. První sestra, která mě přijímala (i když byl víkend), byla super, ochotná a milá. Další sestra na pokoji nic moc. Ale jak jsem šla na sál, tak výborná a úžasná porodní asistentka byla při porodu moc prima.Tu dr., kterou mi přidělili, tak děs a hrůza. Stála někde v rohu (cca 25-30 let), celou dobu se dívala do mobilu (občas, aby se neřeklo, se podívala na mě) a ten pohled, že já musím sloužit víkend a Vy si dovolujete rodit? Druhý den jsem se jí ráno ptala, že mě bolí břicho. Starší sestra, která byla fajn, mi místo ní řekla, že se břicho zaceluje (já, prvorodička).

Prostě pohotovost je ok, ale na oddělení hrůza! Sestra, která se mi starala o dcerku na JIP byla skvělá, starala se jako o vlastní a za to jí děkuji (kdyby to četla blonďatá, kudrnatá sestra). Na pohotovosti dr. je opravdu lepší, a to mám před druhým porodem. Jdu opět do Fakultní nemocnice Poruba.
 • Pohotovost, Gynekologie-Porodni, Mudr.jsou příjemní
 • Lůžkové oddělení, Gynekologie-Porodní, Mudr. fakt hrůza.
0 poděkování
calvac
10. lis 2018

Dvakrát CS

Zažila jsem ve FNO dva plánované císaře a vše na jedničku. Velice odborný personál,kvalitně vedené CS, naučili mě fakt kojit, dobře vaří atd. Mohla bych vypisovat dále.

Jizvy mám krásné, jednu na druhé. Od druhého císaře uběhlo skoro 9 měsíců a jizvy jsou obě téměř neviditelné. Prostě fakultka. Vše na jedničku!!!
 • Skvělý personál
 • Kvalitní personál
 • Pomoc s kojením
 • Dobře vaří :-)
0 poděkování
knoflikarka
7. lis 2018

Vyvolávaný porod ukončený císařem

V porodnici si mě nechali den před termínem kvůli vysokému tlaku a začali mi dávat tabletky na vyvolání porodu. Zabrala až čtvrtá, po které jsem měla šílené křížové bolesti a nakonec mi na lehátku u monitoru ozev praskla voda. Balit si věci na pokoji v mokré košili a stěhovat se na porodní box sice opravdu nebylo nic s medem, ale taky nic, co by se nedalo přežít. Na porodním boxu příjemná PA i doktor - od té doby se mi to trochu slívá, měla jsem co dělat s bolestmi - každopádně nepostupovalo to dobře, kontrakce slábly a nelíbily se jim ozvy malé, proto se rozhodlo o CS.

A v tom vidím obrovskou výhodu fakultky, nejen, že mi nikdo neskákal po břichu a nesnažil se malou vyndat v takové situaci vexem, ale do pár minut bylo vše i kolem půlnoci připraveno k císaři a malá byla v pořádku na světě. K mému příjemnému překvapení mi udělali dokonce spinální anestezii a udělali ji dobře, žádná bolest hlavy poté ani jiné nežádoucí účinky, o kterých jsem četla.

Sestřičky na JIPce byly zlaté, ráno mi pomohly do sprchy a pak jsem už byla přeložená na šestinedělí. Odpoledne už jsem přijímala návštěvy, které nevěřily, že jsem po císaři, proti jsem fungovala naprosto normálně a 4. den jsme šly v pohodě domů.

Personál na šestinedělí také příjemný, nemají moc čas, to je pravda, protože oddělení věčně praská ve švech. S tím souvisí i pokoje po třech - tři maminky se třemi miminky na pokoji je masakr a je třeba počítat s tím, že se moc nevyspíte a s tím, že nadstandard je absolutně nedostižný a vždy obsazený (ani paní na pokoji, která si o něj žádala týdny dopředu kvůli plánovanému CS ho neměla).

Každopádně toto všechno se dá přežít a pokud se někdy zadaří druhé, fakultka bude opět jasná volba.
 • Rychlost v provedení akutního CS
 • Skvěle provedený CS se spinální anestezií
 • Možnost doprovodu i u akutního CS
 • Vaří fakt dobře
 • Ochotný personál
 • Málo nadstandardů
0 poděkování
no_title
3. zář 2017

Přirozený porod i přes chronické onemocnění

FNO jsem měla vybranou jako jednu ze dvou variant (jinde mě kvůli onemocnění nechtěli vzít - jen tam a na Fifejdách). Chtěla jsem přirozený porod, jak jen to půjde, a nakonec to vyšlo.

Malý se narodil částečně ve vaku blan a ještě v zadním postavení. Nikdo mě při porodu neděsil, že je v této poloze, a proto porod trvá déle, je bolestivější a mám křížové bolesti. Dověděla jsem se to až zpětně od manžela.

Nikdo nevnucoval nástřih, antibiotika (praskla mi voda), polohu v 1. době porodní jsem mohla mít jakoukoli a v 2. době porodní jsem si sama zvolila polosed (v porodním plánu jsem měla, že chci úplný sed jako na por. stoličce, chtěli mi to tak nastavit, ale to mi v reálu nevyhovovalo).

Nikdo nevnucoval ani holení ani klystýr, tedy o klystýr jsem si řekla sama stejně jako o lék na bolest, ale nikdo do ničeho netlačil. Jediné, co se muselo podat, byl Oxytocín při tlačení, protože byl malý chvilku v tísni.

Po porodu jsem malého dostala hned na břicho, kde po utírání zádíček rychle získal barvu, takže jsem ho mohla mít 2 hodiny na sobě kůži na kůži jen pod ručníkem. S výjimkou 4 minutového vyšetření asi 10 min po porodu a chvilky, kdy mě šili (to jsem sama chtěla, aby si ho vzali, protože to bolelo tak, že bych ho nezvládla držet).

Na šestinedělí taky fajn, když se malý nemohl přisát, tak opravdu v 95% případů ihned přišly a přiložily mi ho, nakonec mi ale s kojením pomohla jen jedna sestra, která mi to pochopitelně vysvětlila a díky které jsem přišla, jak na to :-) .

Vím, že si hodně lidí stěžuje na sestry na šestinedělí, já tento problém neměla ani s dětskými ani s gyneglogickými sestrami, snad jen jedna, která byla hodně nepříjemná byla taková blonďatá starší, co se starala o jídlo, ale jinak ok.

Jediné, co bych poradila, určitě si nechte nosit starší pečivo, na FNO dávají pořád čerstvé, a tak nám tam děti kolektivně brečely z větrů. :-)

Doporučila bych tam chodit s porodním plánem, rozhodně ho čtou a řídí se jím, jak jen je to možné.
2 poděkování
jane99
4. led 2017

Výborná zkušenost

Rodila jsem zde naše druhé a třetí dítě.

Při prvním porodu mám špatnou zkušenost z okresní porodnice, kde na mě neměli čas, proto jsem druhé dítě chtěla rodit někde jinde a i když to máme skoro 50km, jeli jsme do FNO Ostravy-Poruba.

U druhého dítěte byl personál moc příjemný, "naše" porodní asistentka si mě pořád hlídala, chodila se ptát asi co čtvrt hodinky, jestli něco nepotřebuji, dávala informace o průběhu porodu. Chtěla jsem epidurál, paní anestezioložka se sestřičkou byly moc šikovné, podařil se jim napíchnout napoprvé a zabral výborně.

Po porodu jsem bohužel silně krvácela, tak byla nutná kyretáž, ale vše bylo provedeno rychle, bezbolestně. Pro velkou ztrátu krve jsem musela být přijata na JIP, kde jsem se ale také cítila v dobrých rukách, dostala jsem několik transfuzí a druhý den už jsem šla na oddělení šestineděli. Myslím, že mi tenkrát svou pohotovostí a také dostupností JIP zachránili život. Jsem za to moc vděčná!

Na oddělení šestinedělí byli milí a profesionální. Jediné, co bych tomuto oddělení mohla vytknout, je přeplněnost. Byly jsme na pokoji 3 maminky s dětmi, takže o nějaké regeneraci či vyspání nebyla vůbec řeč, pořád někdo plakal. :-)

Třetí dítě jsem rodila také ve FNO Ostrava - Poruba, porod byl rychlý, souhra personálu a připravenost vybavení úžasná, paní doktorka, porodní asistentka a jedna žákyně byly výborné. Dcerka měla bohužel nějaké zdravotní problémy, tak musela hned po porodu na Novorozeneckou JIP, bylo to pro mě těžké. Já jsem byla přeložena na oddělení šestinedělí, ale mohla jsem se na ní kdykoli přijít podívat, nakojit, vždy mi byly podány aktuální informace o jejím stavu a vyhlídkách. Rychle se lepšila, a tak byla po dvou dnech přeložena na oddělení Intermediální péče, tam jsme už konečně byly spolu. Na tomto oddělení je stejný problém jako na oddělení šestinedělí - příliš mnoho maminek na pokojích, ale raději tak, než aby mě poslali domů a mohla bych jezdit jen na návštěvy, to bych hrozně trpěla. Malá se velice rychle zlepšovala a po třech dnech jsme byly propuštěny domů.

Omlouvám se za délku příspěvku, ale zkušeností mám s touto porodnicí hodně a vlastně ze všech oddělení, tak myslím, že by to mohlo někomu pomoci.

Porodnici určitě doporučuji!
1 poděkování
bustedka
6. črc 2016

Vyvolávaný porod

Porod: 26.6.2016

Do FNO jsem docházela již na předporodní kurz - dobré složení, avšak PA na cvičení asi nebyla ve své kůži a myšlenkami byla trochu jinde, jinak vcelku základní informace, nejvíc mi pomohlo dýchání.

Do porodnice jsem dorazila v pátek ve 2 ráno poté, co mi praskla voda a kontrakce nepřicházely. Na příjmu příjemná sestra, udělala monitor, vyplnily jsme potřebné papíry, následně mě zavezla na porodní sál. Tam opět lehká potřebná administrativa, na vyšetřovnu, rychle přes UTZ zkontrolovali malou, opět monitor. Vzhledem k tomu, že jsem měla negativ streptokoka, uložili mě na předporodní pokoj k dalším 2 maminám a hlídali. Během pátku cca 4x monitor, měření tlaku + vyšetření na infekci (pokud by se potvrdil, porod by byl vyvolán ihned), místo toho jsme čekali na co nejpřirozenější průběh.
Vzhledem jen k mírným nepravidelným bolestem v sobotu v 8 první vyvolávací tabletka, ve 2 druhá, večer už nepravidelné bolesti nešly vydržet, požádala jsem o injekci proti bolesti, kterou jsem dostala v neděli ve 3 ráno. Porod se rozjel, šla jsem na box, udělali jsme klystýr, nakonec v 8 epidural a ve 12 byla malá na světě.

Co se týče přístupu, u porodu jsem měla tu nejlepší PA, kterou jsem si mohla přát - Bc. Janu Kudlovou. Velmi milá, usměvavá za každé okolnosti, vše vysvětlila, odlehčila situaci, ke konci masírovala hráz, skončila jsem bez nástřihu. Za mě velmi významné plus.

Doktorky - obě slovenky - jedna porod vyvolávala, druhá šila, když se střídali na směně, informovaly mě o všem, velmi milé, usměvavé, ochotné.

Celkový dojem byl super. Během mého pobytu na předporodním jsem měla tu čest se setkat s vícero PA, některé byly příjemnější, druhé nikoliv, to stejné doktoři, ale měla jsem štěstí a celkový dojem je tedy na 5 hvězdiček z 5.

Na oddělení šestinedělí taktéž vše v pořádku, 2 sestry trochu nepříjemnější, neusměvavé, ale lehké pochopit, nikdy nevíte, kdo má jaké starosti. Jen bych uvítala lepší informování maminek.

Po porodu mi malou odvezli na prohlídku s tím, že než přijdu dolů, bude vše hotové. Malou jsem dostala po 6 hodinách a teprve po 4, po střídání směn za mnou přišla nová mladá super sestra s tím, jestli bych nevydržela chviličku, že tam má ještě koupání a že s malou dorazí a vše mi ukáže. Když mi malou odvezli na fototerapii, nikdo mi ani neřekl, jak dlouho tam malá bude, co se bude dít apod.
0 poděkování
misutka007
22. črc 2014

Porod dvojčátek

Rodila jsem ve FNO v únoru 2014. Měla jsem rodit plánovaným císařským řezem (poloha miminek nebyla dobrá), ale malým se chtělo na svět dříve.

Samotná operace proběhla rychle a nemůžu si na nic stěžovat, všichni byli milí a neustále mě uklidňovali a vysvětlovali, co se právě děje. Manžel čekal za prosklenými dveřmi, dohodli jsme se, že nepůjde k porodu, děti viděl a hned je fotil. Okamžitě po porodu byl se mnou manžel na pokoji.

Po převozu na šestinedělí se ke mně opět všichni chovali velmi pěkně.

Využili jsme možnosti nadstandartního pokoje, který se právě uvolnil. Cena pokoje je sice dost vysoká, ale byla jsem ráda, že jsem s malými sama a manžel za námi mohl přijít kdykoliv i mimo návštěvní hodiny. Dokonce tam s námi přespal.

Na stravu si nemůžu stěžovat, bylo mi celkem jedno co jím :-) . Výborná byla bílá káva.

Přístup lékařů ke mě byl fajn, až na pekelné pondělí, kdy jsme s malými jezdili na různá vyšetření. Asi je to normální, že se všechno dělá najednou, ale přišlo mi to jako v továrně. Stály jsem menší fronty s miminky ve vozíčkách a čekaly na kyčle, ledviny atp. U nás se ještě přidalo srdíčko a genetika. Všechno najednou to byl pro mě neskutečný stres, mezitím jsem malé neustále oblékala a svlékala, utěšovala a krmila.

Výhodu vidím v tom, že tam byli všichni odborníci na jednom místě, tzn. nemuseli jsem čekat a objednávat se na kardio, genetiku atp. Ale možná, že v jiných nemocnicích je to stejně.

Takže za mě FNO byla dobrá volba, ikdyž mě některé kamarádky od toho odrazovaly.
0 poděkování
kulishek
31. led 2014

Porod přirozeně

Rodila jsem ve FNO v červenci v roce 2011.

Přípravy a porod byl bez problémů, všichni ochotní, milí.
Syn měl pupeční šňůru okolo krku, 4 minuty nedýchal, byl rozdýchávaný a poté převezený na JIP. Narodil se 00:30 ráno a jakmile to jen trošku šlo, donesli mi ho na první kojení a po obědě už mi ho dovezli na pokoj.

Na oddělení šestinedělí nám pustili video, snažili se pomáhat s kojením jak to jen šlo. Probíhalo každý den jiné vyšetření miminka, u syna vyšetření ULT mozku kvůli sraženinám, ledvin, kýčlí, hlídali pupečník jestli dobře schne, hlídali i maminky prsa, zavinování dělohy aj.

Pitný režim mléko, čaj, melta bylo po celý den k dispozici, stejně jako převlečení nemocniční pro miminko, košile pro maminky.

Jediné, co bylo fakt fujky, je jídlo (Moje snídaně byla vejce na tvrdo a chleba s máslem) :-) ale těch pár dní se to dá vydžet.

S touto porodnicí, nemocnicí jsem spokojená a naše druhé miminko bych chtěla opět porodit ve FNO. ;-)
0 poděkování
jitnik
5. lis 2013

Riziková poradna a následný porod ve FNO.

Jelikož mi ve 23. týdnu odtekla samovolně polovina plodové vody, byla jsem od 24. týdne vedena ve fakultce v rizikové poradně. Sestřičky i doktoři byli moc milí, vstřícní, vše vysvětlili a bylo vidět, že dělají maximum, abych miminko udržela, co nejdéle to bude možné.

Na začátku 9. měsíce mě kvůli vysokému tlaku na 10 dní hospitalizovali a opět musím jen chválit, sestřičky i doktoři (až na jednoho, kterému bych titul s chutí vzala - Mladěnka mladší) byli moc milí a vstřícní, prostředí pěkné a celkově jsem si tam, přiznávám, i odpočala. Navíc můj gynekolog (báječný pan doktor Martin Petzel) patří též do týmu zdejších lékařů, takže mě měl pod dohledem.

Při propouštění jsem dostala termín na plánovaný císař, ale po pěti dnech doma mi praskla voda a v noci jsme s manželem uháněli zpátky do porodnice. Za dvě hodinky byla Hanička v pořádku venku. Pan doktor, který mě operoval, si dal záležet a jizvu mám pěknou a krásně zhojenou.

Následný pobyt na JIPce byl v poklidu. Sestřičky mi vyšly se vším vstříc, hezky pomohly i s prvním vstáváním do sprchy a neustále kontrolovaly, jestli nějak nestrádám:-)
Následoval pobyt na klasickém šestinedělí. Sestřičky se i zde pěkně staraly, zajímaly se o mé bolesti, jak nám jde kojení i o to, kdy chci Haničku přinést poprvé, jak často ji mají nosit a kdy už si ji budu chtít vzít na pokoj. Ptaly se i na to, zda jí mohou případně přikrmit (to jsem nechtěla, raději jsem si ji nechala nosit a cvičila s ní kojení). Ukázaly nám, jak se koupe miminko, jak se přebaluje a převléká, k tématu kojení přivezly televizi s instruktážním videem.
Propuštění doktoři nikterak neprotahovali a po ujištění, že jsme s Haničkou obě v pořádku, nás 4. den pustili domů.

Celý tým v porodnici Fakultní nemocnice Ostrava má mé velké díky za profesionalitu a lidský přístup, za trpělivost a vstřícnost. Byla jsem moc spokojená a tentokrát k nim půjdu ráda zase.
2 poděkování