Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství patří v těhotenství24 k nejčastějším komplikacím13. Hlavní příčinou takového tvrdnutí břicha v těhotenství bývá zejména růst dělohy3 a miminka, ale také bolesti v podbřišku2, bolesti v tříslech, bolesti zad3 nebo kombinace těchto obtíží mají v drtivé většině případů na svědomí děložní kontrakce33. Jedná se o tzv. Braxton Hicksovy kontrakce40 (lidově poslíčci), což jsou nepravidelné stahy dělohy, které se v těhotenství objevují už okolo 6. týdne27, ačkoliv téměř většina těhotných žen tyto kontrakce nejsou schopné v tomto období ještě vnímat.
Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství se citelněji projevuje až okolo jeho poloviny21, a to zejména po vyvinuté námaze (úklid, rychlejší chůze a pod.). Tvrdnutí bříška je do určité míry fyziologický jev a patří k těhotenství jako k takovému, bříško by však nemělo tvrdnout v klidu, při odpočinku. Pokud by se tak stávalo, je nutné o tom informovat lékaře.

Tvrdnutí bříška nebo předčasný porod

Během těhotenství se poslíčci objevují častěji a častěji a někdy může být pro nastávající maminku obtížné odlišit tyto nepravé kontrakce od těch pravých, porodních. Braxton Hicksovy kontrakce by však měly být až do téměř samého konce těhotenství nepravidelné, ne moc časté a co je nejdůležitější, neměly by být bolestivé. Kontrakce v raných stádiích těhotenství nemají žádný vliv na zkracování děložního čípku.

Pokud by však nastávající maminka zaznamenala před ukončeným 37. týdnem těhotenství30 kontrakce pravidelnější, bolestivé nebo dokonce provázené vaginálním krvácením3, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. V takovém případě by se mohlo jednat skutečně o předčasný porod20.

Kdy k lékaři

O tom, že u budoucí maminky dochází k tvrdnutí břicha v těhotenství13 by měl ošetřující lékař rozhodně vědět. Lékař při vyšetření zkontroluje zda se nezkracuje děložní čípek, a je-li děložní hrdlo stále uzavřeno. Může také provést vyšetření zvané cervikometrie4 - což je ultrazvukové vyšetření2 děložního čípku. Pokud by k předčasnému otevírání docházelo, bude nutné nasadit léčbu. Nejčastěji bývá nasazeno Magnesium6, které zklidňuje děložní činnost a bývá doporučený klidový režim. Není však nutné přímo ležet, postačí, pokud se těhotná žena bude vyvarovat přílišnému zatížení břišní stěny (omezit nebo zcela vynechat cvičení9, nenosit těžká břemena apod.).
Tvrdnutí bříška

V případě vážnějšího nálezu je nutná hospitalizace a zahájení léčby infuzemi. Obecně je považováno za přijatelný počet nebolestivého tvrdnutí bříška 20 příhod denně, po 34. týdnu těhotenství22 zhruba 30 epizod.

Dráždivá děloha nebo bakterie

Lékař také může v důsledku tvrdnutí břicha v těhotenství nastávající mamince provést stěr z porodních cest na přítomnost bakterií, které mohou komplikovanými biochemickými pochody navozovat předčasnou děložní činnost. Neméně důležitá součást tohoto vyšetření je i odběr moči (ačkoliv si nastávající maminka nestěžuje na problémy s močením), zmnožení bakterií přítomných v moči může taktéž způsobovat činnost dělohy. Potvrdí-li se výskyt bakterií ze stěrů, je u nastávající maminky zahájena léčba, povětšinou zaváděcími tabletami.

V případě zjištění zmnožených bakterií v moči, je nutné zahájit antibiotickou1 léčbu, jedná se totiž v takovém případě o močovou infekci, tzv. asymptomatickou bakteriurii, při které sice budoucí maminka netrpí žádnými obtížemi, je ale nutné tuto infekci vyléčit. Po přeléčení bývá těhotná žena nadále sledována a jsou jí odebírány kontrolní stěry nebo odběry moči. V případě primárně negativních stěrů i odběrů moči se může jednat jen o tzv. dráždivou dělohu, tuto diagnózu však může lékař určit až po vyloučení infekce.

Možné způsoby úlevy

Je-li tvrdnutí břicha v těhotenství nastávající mamince velmi nepříjemné, je možné vyzkoušet některý ze způsobů, přinášejících úlevu:
Magnesium při tvrdnutí břicha

  • poloha vleže se zvednutýma nohama
  • krátká procházka
  • teplá (ne horká) koupel
  • dostatek tekutin (při dehydrataci jsou kontrakce silnější)
  • uvolňovací cviky s pomalým, hlubokým dýcháním

Více o tvrdnutí břicha na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20130213135629/http://www.bonella.cz/prubeh-tehotenstvi/tvrdnuti-bric...
  2. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=tvrdnuti-bricha-v-tehotenstvi-kdy-se-mate-bat&cislo...
  3. http://www.porodnice.cz/clanek/tvrdnuti-bolesti-bricha-tehotenstvi
  4. http://tehotenstvi.zdrave.cz/tvrdnuti-bricha-v-tehotenstvi/

Hodnocení a zkušenosti s tvrdnutím břicha v těhotenství

Máš zkušenost s tvrdnutím břicha v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucasice  24. zář 2019

Hořčík

Tvrdnutí břicha jsem měla cca od 20. týdne těhotenství. Bylo to hrozné peklo, ale gynekoložka mi poradila jíst hořčík. Brala jsem velkou dávku, ale dost mi pomohl a poznala jsem rozdíl, když jsem si ho nevzala.
1 člověk považuje za užitečné
laisobel  28. srp 2016

Tvrdnutí bříška

U prvního těhotenství mi bříško tvrdlo od 24tt a zabralo Magnesium, brala jsem do půlky 9m.

Teď jsem 8+4 a už několikrát mi večer bříško bolestivé tvrdlo. Pomohl jen klid a teplo. Takže se snažím více šetřit a případně budu konzultovat s lékařkou.
1 člověk považuje za užitečné
jitkaak  3. bře 2016

Tvrdnutí od 20tt

V prvním těhotenství se objevilo tvrdnutí bříška několikrát za den kolem 20tt, brala jsem Magnesolv až do půlky 9 měsíce. A ležela jsem, zvednutou postel, klid. V 7 měsíci se mi zkracoval čípek, malá se narodila v termínu.

Teď mám opět tvrdnutí od 20tt, ale nejde jen o tvrdnutí několikrát za den, ale po pár dnech se mi stane, že bříško tvrdne během asi hodiny a půl, co tři minuty. Beru mg 6 i vícekrát denně, plus co několik dní injekce magnezka, jen a jen ležím se zdviženou postelí. Viděli mě tři různí doktoři a vše je prý v pořádku, prý extrémně dráždivá děloha. Už nevím jak tomu předcházet, čípek naštěstí drží, ale mám strach o prcka, tak snad to doklepeme do termínu, což je ještě daleko.
1 člověk považuje za užitečné
adenka84  5. led 2016

Tvrdnutí bříška

Tvrdnutí jsem měla v obou těhotenstvích a
pomohl mě jedině klid. Užívala jsem Magnosolf, ale myslím, že nějak extra nepomáhal. Bříško po něm tvrdlo stejně, večer bývalo trvdé jako beton, až mě to bylo nepříjemné.
beyun  6. lis 2015

Poprvé těsně před 20tt

Břicho mi začalo tvrdnout nějak těsně kolem toho 20.tt.

Když to bylo poprvé, byla jsem zrovna u rodičů a břicho mi ztvrdlo hodně, přesně se vyrýsovalo miminko a dost to bolelo, až mě to dost vylekalo. Pak už se to v takové míře neopakovalo. Jen od 25tt mi tvrdlo tak jednou denně, od 30tt častěji, ale jen trochu. Nejvíce mi ztvrdlo v 39+1, když jsem lezla z vany, ztvrdlo strašně moc a na dost dlouho, potom přišly pravidelné kontrakce a jelo se rodit. ;-)
martinamarna  4. zář 2015

Magnesium

Na tvrdnutí bříška jsem dostala od kamarádky doporučení na nějaký doplněk stravy, ale já radši poslechla svou doktorku a koupila si Magnesium lactici medicamenta - je to přece jenom lék!!
karolinahd  8. dub 2015

Kapačky a magnosolv

Tvrdnutí břicha mne trápilo téměř od začátku těhotenství. Zpočátku zabíralo magnézium v sáčkách (chytré miminko). Po 32tt sem kvůli tvrdnutí břicha byla hospitalizována a dostávala sem kapačkou magnézium 2x denně. Po čtyřech dnech se tvrdnutí zlepšilo. Bříško mi sice stále tvrdlo, ale už ne v takové míře a tak často, proto sem mohla přejít na magnosolv, který sem užívala 2x denně až do 36tt. Tvrdnutí by nemělo být častěji jak 10x za den a maminka, která na tvrdnutí trpí, by měla více odpočívat a v žádném případě se nepřetěžovat.
katerina108  7. led 2015

Homeopatika při svalových křečích

Na tvrdnutí břicha a svalové křeče mi skvěle zabralo homeopatické Magnesium phosporicum v ředění CH 9. Na rozdíl od klasického magnesia nezpůsobuje velký růst plodu a lze ho užívat až do porodu, nemusíte se bát, že by tlumilo počínající kontrakce. Užívá se podle potíží 1 - 3x denně pár kuliček.

Tento lék mi v kombinaci s Trillium pendulum CH 15 výborně zabral i na bolest stydké kosti. Pomohl mi též odstranit bolest zad v kříži.
5 lidí považuje za užitečné
petit_grisu  11. lis 2014

Tvrdnutí břicha

Bříško mi začalo celkem často tvrdnout v 5. měsíci, a to velmi silně. Doktorovi se to nelíbilo, proto mi předepsal Magnézium tablety (6 tbl. denně) a následně Magnosolv (2 sáčky denně), který mi bohužel nevyhovoval a měla jsem po něm časté střevní potíže. Užívání tablet tvrdnutí zmírnilo, ovšem nezmizelo úplně. Nesměla jsem se tedy namáhat a musela jsem chodit pomalu. Magnezium jsem vysadila cca v 34 tt, aby mohla děloha trénovat na porod. Rodila jsem 38+6 spontánně. :-)
1 člověk považuje za užitečné
benderka  3. lis 2014

Tvrdnutí bříška od 23.tt

Bříško mi začalo tvrdnout již dříve než ve 23.tt, ale nedávala jsem tomu žádnou váhu, protože mi ztvrdlo jen párkrát za den, takže normál.

Ve 23. tt se to najednou zhoršilo a během hodiny mi tvrdlo bříško více než 10x. Jakmile se uvolnilo, hned tvrdlo znovu. K tomu mě šíleně chytly bolesti zad. Na doporučení z netu jsem si dala teplou (ne horkou!!!) vanu a trošku to povolilo. Za hodinu jsem ale byla zpátky na neustálém tvrdnutí. Neponechala jsem nic náhodě a jela na pohotovost. Dr. zjistila, že mi malá tlačí hlavičkou hodně dolů a tím nejspíš způsobuje to neustálé tvrdnutí. Do toho jsem měla zkrácené děložní hrdlo, okolo 3 cm, což sice není žádná hrůza, ale už je to hraniční. Takže jsem dostala nemocenskou a 3x denně jsem brala magnesium.

Po dvou týdnech poctivého ležení a braní magneska vše ustalo a na kontrole bylo již vše v pořádku, takže jsem se vrátila do práce. Po pár dnech v práci se mi to ale opět vrátilo. Takže jsem si naordinovala práci z domu a hodně jsem odpočívala.

Nyní jsem ve 28.tt a občas mě tvrdnutí potrápí a proto stále beru magnesko a odpoledne po práci hodně ležím a je to dobrý.
1 člověk považuje za užitečné
kalkulantka  16. pro 2013

Žádné tvrdnutí břicha za celé těhu

Skoro vůbec nevím co to tvrdnutí břicha je:-)
Za celé těhotenství mi netvrdlo břicho, pouze po prvním Hamiltonovu zákroku (v den druhého termínu porodu) mi den na to břicho párkrát ztvrdlo, ale samo od sebe vůbec. Podle druhého termínu jsem byla 41+1, když přišla dcera na svět ;-)
1 člověk považuje za užitečné
hh4182  16. pro 2013

Tvrdnutí břicha ve 25. týdnu

Na tvrdnutí břicha mě poprvé upozornila moje gynekoložka při běžné kontrole již kolem 22. týdne těhotenství. Já jsem žádné tvrdnutí břicha nevnímala - jsem hodně štíhlá a měla jsem pocit, že měkké břicho jsem neměla nikdy. Začala jsem pít na její doporučení Magnosolv a měla jsem nařízený klidový režim.

Kolem 25. týdne jsem zaregistrovala divný výtok (bez krve) a protože byl víkend, rozhodli jsem se raději jet na pohotovost na kontrolu. Zde po natočení monitoru a vyšetření mě hospitalizovali kvůli dráždivé děloze. V nemocnici jsem byla na občasných kapačkách magnezia a léčbě gynipralem na 3 týdny, stav se nijak výrazně nelepšil, ale vzhledem k tomu, že čípek zůstaval na své hodnotě, tak mě pustili domů.

Po týdnu doma jsem se do nemocnice akutně vrátila, měla jsem citlivé břicho s neustávajícím tvrdnutím. Byla jsem ve 29. týdnu. Na příjmu mi navíc zjistili i to, že se otvírám a hrozil mi předčasný porod. Byla mi ihned při hospitalizaci naordinována tokolýza a injekce na dozrání plic plodu. Tokolýza vůbec nezabrala, měla jsem pravidelné stahy = tvrdnutí 2 dny, poté přišlo zmírnění po kapačkách magnezia 2x denně. Rodila jsem předčasně ve 34. týdnu sekcí z důvodu zhoršených průtoků syna.

Vím, že tvrdnutí břicha často postihuje štíhlé maminky, v mém případě to bylo ještě posílené tím, že jsem měla hodně plodové vody a větší dítě.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  15. pro 2013

Skoro žádné tvrdnutí břicha

Během těhotenství mi břiško skoto netvrdlo, jen ke ke konci, když se malá opřela nožičkou. Opravdové tvrdnutí začalo až v den porodu, ale to už vlastně byly kontrakce k porodu (aneb jak nám říkala porodní asistentka na kurzu, tvrdnutí jde od spodu nebo středu bříška, je od roztahování dělohy, kontrakce k porodu začínájí na horní straně bříška a jsou shora po stranách dolů, obvykle se zpravidelní a zesílí po teplé sprše, dokud si nejste jisté, že je to ono, tak to on není :-D ... a já to poznala :-)).
1 člověk považuje za užitečné
kvetinkas  12. pro 2013

Tvrdnutí břicha ve 29.tt.

Mě začalo břicho tvrdnout ve 29.tt. Pro jistotu jsem zašla hned k doktorovi, který mě odeslal ihned k hospitalizaci, jelikož se mu zdálo, že je bříško moc dole.
Do nemocnice jsem nastoupila hned druhý den. Tři dny jsem dostávala 3x denně 2 tablety Magnézia. Tvrdnutí ustávalo, proto mi doktor změnil léčbu a dostávala jsem Magnézium přímo do žíly 1x denně + tablety, abych mohla brzy domů.

Domů jsem odcházela 7.den s klidovým režimem a braním Magnezia 3x denně po 1 tabletě, při slabém tvrdnutí změnit na 2 tbl., jinak okamžitě na kontrolu.
Při každé kontrole mi bylo řečeno, že miminko nevydrží do 36.tt a že je drobunké a malinké.
Viktorka se narodila 39+6 s váhou 3300g a 50cm :)

Těhotenství není nemoc, ale musí na sebe člověk být opatrnější a odpočívat :-)
2 lidé považují za užitečné
radkano  11. pro 2013

Tvrdnutí ve 26. týdnu

Ahoj všem,taky se přidávám se svou zkušeností.
Bříško mi začalo tvrdnout ve 26.týdnu. Dost mě to vyděsilo, protože jsem se zrovna nešetřila. Doma máme koně a další zvířata, takže jsem si tak nějak pořád nepřipouštěla, že něco nezvládnu.

U doktora jsem dostala taky magnesium a doporučení na odpočinek. Tady teď vidím, že je to asi téměř normální jev, proto Vám děkuji za Vaše příspěvky. Pomohly mi uklidnit se. Moje první těhotenství totiž nedopadlo.
Mějte se všichni krásně.
1 člověk považuje za užitečné
regresa  10. pro 2013

Tvrdnutí bříška

Mě tvrdlo břicho už po třetím měsíci a to tak, že jsem měla třeba celou polovinu břicha na šutr a dost to bolelo. Nevím, jestli to bylo nervama - je to dost dobře možný, hubená jsem byla taky dost. Bříško mi tvrdlo po zbytek těhotenství, přesto jsem přenašela a musela jsem na vyvolání. Od doktorky jsem dostala magnézko a dost mi pomáhaly třešnový pecky (nahřátý na bříško).
1 člověk považuje za užitečné
tininka86  10. pro 2013

Tvrdnutí v 16.tt

Mně začalo bříško tvrdnout tak v 16.tt. Celkem i bolestivě, tak možná je to tím, že jsem dost hubená, tak to cítím víc. Bohužel mi to dělá i v klidném stavu, což by nemělo. Koupila jsem si magnézko a trochu to i pomáhá. Čeká mě teď kontrola, tak uvidím, zda je vše ok. Pomáhá mi, když si dám ruku na bříško, tak se to hned uklidní, asi to miminko cítí.
2 lidé považují za užitečné
maudn  10. pro 2013

Tvrdnutí 30.týden

Břicho mi tvrdlo 29.-30. týden po dvou minutách, už to pak i bolelo, tak jsem jela do nemocnice, dostala jsem kalciovku (nezůstala jsem kvůli prvnímu dítěti), doma bylo tvrdnutí ještě bolestivější, až jsem toho litovala. Začala jsem brát magnézium a asi po deseti dnech tvrdnutí zcela ustalo, teď ho mám také, ale už jsem 40. týden, takže se z toho spíš raduji, že by to mohlo značit porod...
2 lidé považují za užitečné
miru001  10. pro 2013

Dříve jak v půlce

U dcerky mi tvrdlo bříško ještě před 20.tt. Dostala jsem magnezium, brala jsem ho 4x denně, ale moc to nepomohlo ;-) Prý to nemá přesáhnout 10 tvrdnutí denně.
V nynějším těhotenství mi tvrdne podbřišek od 14.tt - cca 3x denně, při namáhavém dni. Takže zpomaluji tempo, při nejhorším beru magnezko.
2 lidé považují za užitečné
zuza01  10. pro 2013

Tvrdnutí břicha v těhotenství

Břicho mi začalo tvrdnout ve 27.tt, asi 10 x denně, někdy i častěji. Hned druhý den jsem šla k dr., který mě nechal doma a předepsal magnesium. Zjistila jsem, že když se nemusím rozčilovat v práci, už se mi to nestává a magnésium jsem prostě přestala brát, stejně je to i podle doktorů jen placebo. Pravda je, že se v práci snažili, abych odešla co nejdřív a nakládali mi práci a těhotná netěhotná - šéf na mě řval co to šlo.

Čípek se mi nezkracoval, bylo to prostě psychické. A navíc jsem hodně hubená, tak prý to mohlo být i tím.
Rodila jsem 41+0, vyvolávaně :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce