Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Indukce ovulace

Indukce ovulace - název této metody je poněkud zavádějící. Nejde o indukční vaření, ale o jednu z metod asistované reprodukce. Tedy přístup, jak pomoci párům, které se snaží o dítě, ale moc se jim to nedaří. Mnohdy stačí malý nechirurgický zákrok a za devět měsíců je na světě váš malý poklad.

O co tady jde?

Na začátek si ujasníme pojmy: indukce znamená umělé vyvolání. Zkušené maminky jistě znají indukci porodu, tedy jeho umělé vyvolání (např. když přenášíte7, máte vysoký krevní tlak nebo vám praskla voda6, ale porod se nerozjel). Ovulace6 je uvolňování vajíček z vaječníku, kde jich je uloženo asi 40 000. Z čehož během vašeho reprodukčního období (tedy dobu, kdy můžete otěhotnět a rodit děti - začíná pubertou3 a první menstruací2 a končí obdobím menopauzy) odejde z těla zhruba pouze 400. Pokud tedy chcete počít dítě, je každé uvolněné neoplodněné vajíčko jako sůl do rány.
Menstruační cyklus - ovulace, anovulace, plodné dny, neplodné dny, děložní sliznice aj.

Popis obrázku: Schéma menstruačního cyklu

Proč se to děje?

Jako jedna z nejpravděpodobnějších příčin se uvádí syndrom polycystických ovárií4. Tímto onemocněním trpí až 10% žen v populaci. Jde o situaci, kdy uvnitř vaječníků dozrávají tzv. folikuly – to jsou takové váčky s vajíčky obsahující vajíčko obalené vrstvami buněk. Stimulují je hormony z hypofýzy, a když tyto váčky prasknou, uvolní se vajíčko připravené k oplození. Pokud se folikuly neuvolní vznikne cysta a dojde k zastavení ovulace.

Jak to probíhá?

Jak už víme, pak ovulaci řídí hormony, zejména estrogen a gestogen. Mají na starosti také produkci hlenu na děložním čípku a hlídají bezproblémové těhotenství24. A právě tady nastupuje metoda indukce ovulace, kdy lékaři zasáhnou do těchto hormonálních změn a stimulují vajíčka tak, aby se uvolnila a dozrála. Cílem je tedy podpořit vajíčka, která normálně neovulují. Asi jako povolený doping ve sportu. Všechno v rámci pravidel a regulí.

Nejčastěji se používá aplikace pomocí jehel, které si budete píchat sama. Není to nic složitého, zná to každý diabetik. Je to jenom o cviku a možná překonání prvotního strachu z ostrých věcí. Lékař vás jistě seznámí s vhodnou technikou, která nebolí. A když i potom budete nesvá, nebojte se zeptat zdravotní sestřičky. Ta za svůj profesní život rozdala nejednu včeličku. Dokonce i neposedným dětem, vy jste přece dospělá žena, bude to hračka, uvidíte.

Akce „A“ začíná třetí den vašeho menstruačního cyklu a trvá až deset dní. V průběhu této doby bude váš gynekolog pomocí ultrazvuku sledovat množství a velikost případných folikulů – tedy váčků, ve kterých je uloženo vajíčko. Jakmile vyrostou do požadované velikosti, předepíše vám další injekci, která vybudí vajíčko k uvolnění. Po jejím píchnutí nabere celá akce rychlý spád. Do 24 až 36 hodin se uvolní vajíčko, které už bude jenom čekat na partnerovy spermie. Proto je velice důležité mít v romto časovém rozmezí pohlavní styk. Případně lékař provede tzv. intrauterinní inseminaci (IUI)9 neboli zavedení spermií tenkou hadičkou přímo do vaší dělohy3.

Kdy ano?

Jste-li s partnerem oba zdraví, představuje pro vás tato metoda přirozenou možnost, jak otěhotnět. To znamená, že jsou vaše vaječníky schopny uvolnit zralé vajíčko a spermie vašeho muže dokáží toto vajíčko oplodnit.

Je vhodná zejména pro ty z nás, které trpí anovulačními (tedy bez výkyvů)6 cykly, kdy nedochází k dozrávání a vycestování vajíčka ven z těla. A to i přesto, že normálně menstruujete.

Základní vyšetření ženy spočívá v provedení transvaginálního ultrazvuku dělohy a vaječníků s ohledem na fázi menstruačního cyklu a následném gynekologickém vyšetření. Ultrazvukové vyšetření umožňuje zjistit velikost a tvar dělohy, přítomnost svalových uzlů (myomů3), výšku a kvalitu děložní sliznice. Rovněž poskytuje informace o stavu vaječníků, růstu folikulů a přítomnosti cyst1 nebo endometriózy6.

Indukce ovulace

Popis obrázku: Jak hormony ovlivňují naši (ne)plodnost

Testy, které odhalí možnou ženskou neplodnost:

Vyšetření hladiny hormonů (krevní testy)

Nejde o nic složitějšího, než zjištění, v jakém stavu jsou vaše vaječníky a zda jsou schopny uvolnit zralá vajíčka.

Vyšetření dělohy a vejcovodů - hysterosalpingografie (HSG)

Toto vyšetření se provádí buď pomocí ultrazvuku nebo rentgenu. Bezbolestnější a rychlejší je ultrazvuk, který vás navíc nevystavuje zbytečnému ozařování. Cíl obou metod je stejný: zjistit průchodnost (či možnou neprůchodnost) vejcovodů a tvar dutiny děložní.

Chirurgie na reprodukčním traktu – hysteroskopie a laparoskopie

Následující způsoby už zasahují přímo do těla, protože umožňují přímý pohled do dutiny břišní a děložní. Při hysteroskopii5 vidí lékař možné problémy dělohy jako polypy a myomy. Laparoskopie4 odhalí průchodnost vaječníků. Obě metody (laparoskopii a hysteroskopii) se často spojí do jedné operace, která probíhá pod celkovou anestezií, tedy uspáním.

Genetické vyšetření ženské neplodnosti

Doporučuje se zejména při opakovaných spontánních potratech13 nebo tehdy, pokud se již oplodněná embrya nevyvíjí zcela v pořádku. Zjišťují se počty chromozomů a provádí se imunologické vyšetření. V praxi to znamená, že se testují protilátky proti spermiím, trofoblastu (placentě)9 a proti obalu embrya (zona pellucida). Moderní laboratoře stanoví i problémy v buněčné imunitě a navrhnou následnou léčbu.

Více o indukci ovulace na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://endokrinologie-obezitologie.cz/cs/clanky/poruchy-menstruace/syndrom-polycystickych-ovarii/
  2. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/nebojte-se-intrauterinni-inseminace-614
  3. Dizertační práce Davida Karla: Psychologické aspekty asistované reprodukce, UK, filozofická fakulta, 2013 - https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/140026579
  4. https://www.reprofit.cz/umele-oplodneni/vysetrovaci-metody-zeny/
  5. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/hormonalni-stimulace-co-ocekavat-924

Použité zdroje obrázků

  1. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s indukcí ovulace

Máš zkušenost s indukcí ovulace?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
tipata  1. pro 2014

Moje indukce ovulace

Se syndromem polycystických vaječníků žiji od svých 21 let, je to "výhoda" vědět, že se mi nestane jen tak nějaká náhoda a já bych musela změnit své plány. Z rodiny mám tu zkušenost, že vdávat se ve dvaceti a těhotná není ten vhodný start do života. Od začátku jsem věděla, že až budu chtít otěhotnět, tak to normálně nepůjde.

S manželem jsme se rozhodli pro děti po svatbě, dle gynekologa jsme to rok zkoušeli, jestli si to tělo náhodou nerozmyslelo. Po roce jsem dostala svou první dávku Clostilbegytu, dávkování 1 tableta. S ním jsem otěhotněla, nicméně v 9tt bylo těhotenství ukončeno revizí dělohy, neboť se plod nevyvíjel a nebyla ani srdeční akce, diagnóza zamlklé těhotenství.

Poté jsem nesměla půl roku otěhotnět, pak další tři cykly nechat přirozeně, co kdyby a teprve poté jsem dostala opět Clostilbegyt, dávkování 2 tablety. První cyklus přezrálý folikul, nic, druhý cyklus pozitivní těhotenský test, žádné známky těhotenství (kdo to mohl tušit, že testy reagují i na vysokou hladinu ženského hormonu, který se od toho těhotenského liší až na konci řetězce a test tohle neodliší). Třetí cyklus jsem se už poněkolikáté za ten rok zhroutila při zprávě, že folikul je přezrálý a šance na otěhotnění je mizivá a máme zvážit případné umělé oplodnění. Manžel absolvoval i spermiogram, pro jistotu a tomu vyšly výborné výsledky (doma si děláme srandu, že náš chovný býk leptá sklo). Doma jsem jen oznámila, že končím s jakýmkoliv snažením, sex nebude, děcka nebudou, začnu chodit cvičit a pořizujeme psa. V jakém šoku jsem asi tak byla, když menstruace nepřišla a mě lékař potvrdil těhotenství se srdeční akcí. Dceru jsem donosila bez nejmenších problémů a nevolností až do termínu, narodila se plánovaným císařem.

Po půl roce od porodu mi lékař schválil další těhotenství, opět jsme měli tři měsíce zkusit, co kdyby si příroda dala říct. Když už jsem si šla pro další Clostilbegyt, tak mi jedno vajíčko zrálo samo, nicméně k ovulaci nedošlo. Poté jsem vzala první dávku po 1 tabletě, při kontrole folikulu byl ideálně zralý, pan doktor mi píchl Pregnyl na ovulaci a dle doporučení do 12 hodin styk. Manžel pak už nic nechtěl, prý aby si to snažení zase užil, no. Syn se narodil o 9 měsíců později plánovaným císařským řezem.

Jsem ráda, že už existuje tato možnost, bez ní bych neměla ty dva rarachy, kteří mi sice denně pijí krev, ale bez nich by to nebylo ono. Takže se nevzdávejte a jděte si za svým snem, i když vám Vaše tělo dává signály, že "ty se množit nemáš". :-D
4 poděkování