Cvičení pro těhotné

Cvičení bývá velmi přínosné v běžném životě. Zvláště pak v těhotenství24 může pomoci od různých potíží jako jsou bolesti zad3, bolesti kyčlí4, otoky končetin9 a také napomůže správnějšímu držení těla, které je zejména v těhotenství5 velmi důležité. V neposlední řadě těhotenské cvičení slouží jako výborná příprava na porod29, odbourává stres2 a zabraňuje vzniku těhotenské cukrovky29.

Video: Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství cvičením.

Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT

Ve videu se dozvíte:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:40 Je bolest v těhotenství vždy stejná?
  • 01:18 Nejefektivnější úlevové polohy.
  • 03:53 Úleva od bolesti pomocí šátku.
  • 06:30 Základní cviky na posílení pánevního dna.
  • 13:43 Cviky na uvolnění páteře a medizlopatkových svalů.
  • 16:13 SM systém v těhotenství - ne jen úleva od bolesti.
  • 17:10 Jak začít s cvičením v těhotenství? Na co nezapomenout?
  • 17:52 Doporučení na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé videorozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Martinou Nagyovou
🎞️ Strach z porodu. Jak s ním pracovat?
Rozhovor s PA a psycholožkou Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
Rozhovor s gynekologem-porodníkem Doc. MUDr. Igorem Rusňákem, CSc.
🎞️ Předporodní kurz online a zdarma!
Videoprůvodce a rozhovor s PA Pavlou Kasparkovou.



Pokud je nastávající maminka zdravá a těhotenství probíhá fyziologicky, čili bezproblémově, není důvod se cvičení vyhýbat. Cvičení má nejen výborný vliv na kondici a psychiku těhotné ženy, ale působí blahodárně i na miminko. Pokud byla žena zvyklá cvičit ještě před otěhotněním, může v něm v klidu pokračovat. Měla by pouze snížit úroveň cvičení, aby se při něm žena cítila pohodlně a tepová frekvence nepřesáhla 140 tepů za minutu.

Žena, která nebyly zvyklá před otěhotněním cvičit, se nemusí ničeho bát a může v těhotenství se cvičením klidně začít. Zvolený typ cvičení pro těhotné byl neměl být pro ženu namáhavý, ale příjemný a uvolňující, např. chůze nebo procházky se starším dítětem1, partnerem nebo se psem.

Nevhodnost cvičení v těhotenství

Cvičení pro těhotné se nedoporučuje ženám, které mají:

Cvičení pro těhotné

Nevhodná cvičení pro těhotné

Některá cvičení mohou být v těhotenství pro ženu nevhodná, protože se mohou provádět v nesprávném prostředí nebo jsou pro těhotnou ženu náročná a příliš zatěžují její tělo, jako je tomu například i v tomto doprovodném obrázku, kdy těhotná žena provozuje v první polovině těhotenství pole dance. Dále jde např. o:
Pole dance v těhotenství

  • zadržování dechu při cvičení,
  • cvičení nebo sportování ve vlhkém nebo horkém počasí,
  • sporty nebo cviky, u kterých může žena upadnout8 (např. jízda na koni nebo na lyžích),
  • kontaktní sporty (fotbal, basketbal, volejbal aj.),
  • cvičení, které může ohrozit těhotenské bříško,
  • cvičení nebo sporty náročné na nadměrné skákání nebo běhání,
  • cvičení, u kterého se leží delší dobu na zádech (nebezpečné pro ženy hlavně ve třetím trimestru13).

Vhodná těhotenská cvičení

Těhotná žena samozřejmě může pokračovat ve cvičení na jaké byla dosud zvyklá, je však dobře mít na paměti, že fyzická námaha by měla být úměrná a cvičení bezpečné, bez velkých nárazů a otřesů. Vhodnější než-li např. běh, je pomalé protahování a posilování svalů, které pak budoucí mamince pomohou při porodu29.

Gravidjóga

Toto cvičení pomáhá nejen tělu, ale i mysli. Těhotná žena se naučí naslouchat svému tělu, což je zvláště v těhotenství velmi přínosné. Gravidjógu2 je možno cvičit po celé těhotenství. Variant Gravidjógy je několik a každá je přizpůsobena jednotlivým těhotenským stádiím.

Jóga pro těhotné

Těhotenské cvičení na míčích

Toto cvičení je pro těhotné ženy velmi vhodné. Pohupování na míči uvolňuje a zároveň posiluje pánevní dno a také nárazy jsou míčem tlumeny. Je to příjemná forma posilování a uvolnění zároveň. Více v samostatném článku: Cvičení na míči v těhotenství2.

Těhotenské plavání

Plavání je v těhotenství velmi vhodná forma pohybu. Díky vodě, která tlumí nárazy, může nastávající maminka provádět bezpečně i cviky, při kterých se poskakuje. Ve druhém trimestru17 je nejvhodnější plavecký styl znak. Při znaku není těhotná nucena se prohýbat v zádech. Více v samostatném článku: Plavání v těhotenství.

Těhotenský pilates

Cvičení Pilates pomáhá zpevnit břišní svalstvo, ale blahodárně působí i na krevní oběh, který zase zmírňuje potíže s křečovými žílami.
Tato forma cvičení je také nápomocna duševní pohodě budoucí maminky.

Cvičení pro těhotné je nepopiratelně vhodné a přínosné, ale vždy je nutno zohlednit zdravotní stav nastávající maminky. Proto je vhodné poradit se o zamýšleném cvičení s lékařem.

Těhotenská cvičení provozují hojně porodnice24, v rámci těhotenské profylaxe, ale i různá fitness centra, či soukromé porodní asistentky v rámci svých předporodních kurzů6 pro těhotné ženy.

Pilates pro těhotné

Pravidla vhodného cvičebního programu pro těhotné

Před cvičením se řádně protáhnout a dopřát si 5ti minutový strečink. Cvičení by mělo být zaměřeno také na kardiovaskulární systém 15ti minutovým kardio cvičením. Tepová frekvence by měla být u těhotné ženy maximálně 140 - 160 tepů za minutu. Cvičení by mělo být zakončeno opět mírným strečinkem.

Pokyny pro pohodlné cvičení těhotných žen

  • volné a pohodlné oblečení3,
  • vhodná je také pohodlná sportovní podprsenka,
  • vhodné boty dle typu cvičení,
  • cvičit by měla žena na plochém a vodorovném povrchu, aby předešla možnému zranění,
  • jíst4 nejpozději hodinu před cvičením,
  • jídelníček1 těhotné ženy by měl být složen z dostatku kalorií (min. 300 kalorií za den),
  • během cvičení, před i po něm pít vodu a kontrolovat si svůj pitný režim7,
  • po ukončení cvičení vstávat pomalu, aby nedostala žena závratě,
  • je-li cvičení pro ženu namáhavé, cítí-li se vyčerpaná, má problémy s mluvením během cvičení, měla by zpomalit nebo cvičení ukončit.

Cvičení pro těhotné

Kdy s cvičením přestat?

Seznam kurzů cvičení pro těhotné podle města. Také rady a tipy na cvičení v těhotenství.

Kam na cvičení pro těhotné

Město Název Místo kurzu Web
Kladno mamAkademie Go Kids centrum Kladno, Náměstí Sítná 3113, Kladno Web

Použité zdroje

  1. http://www.cviceniprotehotne.info/
  2. http://ocviceni.fitweb.cz/cviceni-pro-tehotne-a123.html
  3. http://www.webmd.com/baby/exercise-during-pregnancy (ENG)

Hodnocení a zkušenosti se cvičením pro těhotné

Máš zkušenost se cvičením pro těhotné?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
pampeliska1  3. bře 2016

Jóga

Chodila jsem do Zlína k PA Bc. Gogelové, bylo to moc fajn a celkově zklidňující před porodem. Byla jsem i párkrát na balonech, ale to bylo pro mě moc "divoké" a rychlé... vůbec mi to nekorespondovalo s mým klidným těhotenstvím :-) :-)
cobaltino  13. bře 2015

Cviky podle Mojžíšové pro těhotné

Otěhotněla jsem díky metody dle Mojžíšové a i v těhotenství jsem ve cvičení pokračovala. Cviky se doporučují jako prevence bolestí zad a jako skvělá příprava na snadný a méně bolestivý porod. Cviky se postupně upravují dle týdne těhotenství a pocitů těhotné. Cvičila jsem pod dohledem zkušené fyzioterapeutky a též jsem absolvovala mobilizace kostrče a hrudníku. Sice jsem nestihla poslední mobilizaci kostrče před porodem, která měla za úkol dole vše uvolnit a na porod optimalizovat, ale i tak byl můj porod snadný, troufám si říct bezbolestný, a probíhal bez sebemenších problémů a plynule.
Také jsem chodila na těhotenské plavání, protože vodu miluju.:-)
1 člověk považuje za užitečné
kkubova  10. lis 2014

Cvičení v těhotenství

Ahoj holky,
nedávno jsem objevila tohle cvičení on-line a jsem nadšená. Cvičím gravid jógu doma a je to fakt svělý. Je to rozdělené podle trimestrů.
1 člověk považuje za užitečné
petulka_zdenda  10. lis 2014

Cvičení po prvním trimestru

Cvičit jsem začala chodit někdy po prvním trimestru. ;-) Nechtělo se mi chodit samotné ,tak jsem se domluvila se spolužačkou ze střední, která byla taky těhotná.
Chodily jsme 1x týdně na hodinu .

Cvičení bylo rekondiční pro těhulky, cviky nebyly nijak náročné, ale čím víc se blížil TP, tím víc nám to dávalo zabrat. :-D Neuvěřitelně jsme si odpočaly a pak i popovídaly, takže jsem se na úterky vždycky moc těšila.
Dělali jsme cviky na míči, cviky na posílení pánevního dna, cvičení s overbally a vždy ke konci jsme trénovaly dýchání k porodu, masáž zad při porodu, apod. (mimochodem při porodu jsem si na nějaké dýchání a masáž zad při kontrakci ani nevzpomněla) :-D

Poslední cvíčo jsem absolvovala 3 týdny před porodem, kdy už jsem usoudila, že rodit v tělocvičně by asi nebylo nic moc. :-N
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  7. lis 2014

Cvičení s porodní asistentkou

Bydlím v malém městě a nabídka těhotenského cvičení zde bohužel nebyla příliš široká. Nakonec jsem chodila 1x týdně na cvičení, které pořádala přímo porodnice a cvičení vedla vždy některá z porodních asistentek. Cvičit jsem začala na konci 1. trimestru. Cvičení trvalo vždy hodinku a ke cvičení jsme používaly velké gymnastické míče, podložky a overbaly. Cvičení bylo fajn, sice nebylo vůbec fyzicky náročné, ale ke konci těhotenství už dalo zabrat podstatně více než na jeho začátku.

Jako příjemný bonus bych uvedla i to, že se člověk potkal s dalšími těhotnými ženami z okolí :)
1 člověk považuje za užitečné
alneka  14. črc 2014

Cvičení v první půlce těhotenství

Zatím jsem v první půlce těhotenství a nemohu si na nic stěžovat. Před otěhotněním jsem byla zvyklá dost sportovat, sama předcvičuji (kvůli práci už jen jednu lekci tance týdně), ve volném čase běhám, chodím na jógu a věnuji se už skoro 4. rokem pole dance. Ani jednu z těchto aktivit jsem neomezila, protože jsem se cítila dobře, dle lékaře bylo vše v pořádku. Jediné, co jsem vynechala, byly silové prvky na přímý břišní sval, takže jsem se vzdala akrobacie na tyči ve výškách a zůstala při zemi. Koncem prvního trimestru jsem zvládla i poslední veřejné vystoupení, na které jsem šla vyloženě pro radost :-N

Všem uvedeným aktivitám se hodlám věnovat i nadále, jen jsem ubrala na intenzitě jednotlivých tréninků a jejich počtu do týdne, nepřidávám nic nového, spíš procvičuji a udržuji již známé. Např. pole dance je úžasný na posilování celých zad, ramen a hrudníku. Běhání/jogging zas na práci s dechem. Proč se tedy vzdávat oblíbených aktivit, když mi je dobře? A se zvolněním tempa přišla na řadu i gravid jóga a pilates a důslednější procvičování cviků dle Mojžíšové.
3 lidé považují za užitečné
sromecek  2. kvě 2014

Andrea

:-) Těhotenství je krása, užíváme si ho maximálně. Bude mi chybět bříško, ale už se těším na to naše miminko :-).

Za měsíc mám termín a pravidelně teď posiluji pánevní dno. Mám už o tom načteno spoustu knih a ted jsem narazila na úžasnou pomůcku Aniball ke cvičení - pro ženu v 3. trimestru je to ideální a výsledky jsou opravdu znatelné. Pánevní dno je častou tématikou před, během i po porodu, tak bychom to neměli podceňovat :-)
1 člověk považuje za užitečné
andrejka_86  14. pro 2013

Cvičení v Pomad F-M

Zhruba od 20. týdne těhotenství jsem začala se svým bříškem chodit cvičit. Dokud jsem nebyla těhotná, byla jsem zvyklá chodit minimálně na hodinku badmintonu týdně a krom půlhodinové procházky do práce jsem v těhotenství žádný pohyb neměla.

Hledala jsem něco blízko bydliště a hned za domem máme Pomad, kde vedla cvičení na míčích porodní asistentka. Cvičení bylo zábavné, rytmické a spíše aerobní než nějaká pomalá jóga :-) Jsem akčnější člověk, tak mě hopsání na balónech bavilo více než jen nějaké protahování. Poslouchali jsem i srdíčka miminek a vždycky po cvičení jsem došla domů, lehla si na postel a malý byl po cvičení tak probuzený, že cvičil celé odpoledne a my s tatínkem jsme si užívali podívanou na skákající bříško :-)
3 lidé považují za užitečné
evak1979  20. lis 2013

Porod Bez Obav

Nejlepší co jsem zatím viděla pro těhotné bylo PorodBezObav.cz. Je to téměř dokonalé ;-)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce