Jsem těhotná

A je to tady! Na těhotenském testu se objevily dvě čárky, které jsou začátkem krásné, ale stejně i náročné 9měsíční cesty. Na jejím konci se staneš mámou. Určitě si zvědavá, jak bude těhotenství probíhat týden po týdnu, a radost z očekávaného přírůstku chvílemi střídají strach a obavy, zda vše bude v pořádku.
čekám miminko

Těhotenství přináší do života nastávající maminky různorodé emoce.

Aby sis těhotenství mohla užít, rádi tě jím provedeme. Pojď se podívat, jak miminko v jednotlivých trimestrech roste, jak se v těhotenství stravovat a čím tě může překvapit tvé tělo. Nezapomínáme ani na praktickou část těhotenství – najdeš zde informace o běžných i doplňkových vyšetřeních či na odpovědi choulostivé otázky, jakými jsou sex v těhotenství a strach z porodu. Tak pojďme na to! Směle otevři tu sekci, která tě zajímá.

Začátky těhotenství

  • Kdy by měl být proveden těhotenský test? A jak si z velkého množství vybrat ten nejcitlivější? Věděla jsi, že ideální je udělat si test až v době, kdy se nedostaví očekávaná menstruace, a že je třeba sledovat při jeho koupi číselný údaj s měrnou jednotkou mIU/ml? Čím menší číslo jí předchází, tím více je test citlivější. Více informací o použití a typech těhotenských testů najdeš zde:
  • Změny nálad, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, citlivý čich a změna chutí – to je jen malá ukázka toho, jakými symptomy tě těhotenství může překvapit. Kdy se zvyknou konkrétní příznaky těhotenství objevit a kdy naopak ustanou? Přečti si více v našem samostatném článku:

Těhotenský newsletter: Dostávej informace o jednotlivých týdnech


Dozvíš se, co tě čeká, jak se vyvíjí miminko a na jaká vyšetření nezapomenout. E-maily sepsala maminka Katka a MUDr. Petr Kolek.

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce

Ve kterém těhotenském týdnu jsi?

Možná tě tato informace překvapí, ale na začátku prvního měsíce těhotenství ještě fakticky těhotná nejsi. Konkrétní týden těhotenství se totiž určuje až zpětně a začíná prvním dnem tvé poslední menstruace. Proč je tomu tak az jakého důvodu lékaři volí tento výpočet, si můžeš přečíst v našem článku:

Výpočet týdne těhotenství

Výpočet týdne těhotenství může nejednu nastávající maminku zaskočit. Krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test, jí totiž lékař může říct, že je už v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jak se počítají týdny těhotenství a které okolnosti se považují za rozhodující.


Vyber si svůj týden těhotenství

Zmapovali celý průběh těhotenství pěkně týden po týdnu! V jednotlivých článcích se dozvíš:

  • Co se děje ve tvém těle.
  • Na co se připravit a na co nezapomenout.
  • Jaká vyšetření brzy absolvuješ.
  • Jak se právě daří miminku.
1. týden těhotenství 2. týden těhotenství 3. týden těhotenství1
4. týden těhotenství7 5. týden těhotenství13 6. týden těhotenství27
7. týden těhotenství29 8. týden těhotenství38 9. týden těhotenství17
10. týden těhotenství20 11. týden těhotenství16 12. týden těhotenství22
13. týden těhotenství19 14. týden těhotenství18 15. týden těhotenství21
16. týden těhotenství29 17. týden těhotenství26 18. týden těhotenství19
19. týden těhotenství19 20. týden těhotenství21 21. týden těhotenství20
22. týden těhotenství16 23. týden těhotenství12 24. týden těhotenství27
25. týden těhotenství26 26. týden těhotenství16 27. týden těhotenství19
28. týden těhotenství14 29. týden těhotenství31 30. týden těhotenství27
31. týden těhotenství19 32. týden těhotenství29 33. týden těhotenství16
34. týden těhotenství22 35. týden těhotenství43 36. týden těhotenství25
37. týden těhotenství30 38. týden těhotenství21 39. týden těhotenství20
40. týden těhotenství26 41. týden těhotenství9 42. týden těhotenství2

Podívej se, co tě čeká aktuálním měsíci těhotenství

Naše články, ve kterých jsme provedli komplexní souhrn těch nejdůležitějších událostí v konkrétních měsících těhotenství, je vhodné číst již na začátku daného měsíce. Dozvíš se zde:

  • Co tě v konkrétním měsíci těhotenství čeká.
  • Jaká vyšetření absolvuješ a kdy je vhodné je začít plánovat.
  • Jaké vývojové milníky zaznamená děťátko.
  • Na co se předem připravit, aby tě nic nezastihlo nepřipravenou.
1. měsíc2. měsíc3. měsíc
4. měsíc5. měsíc6. měsíc
7. měsíc8. měsíc9. měsíc

Přečti si více informací o těhotenských trimestrech

Každý trimestr je úplně jiný. První dává ženám pořádně zabrat, druhý se zvykne nést v klidnějším duchu a ten třetí představuje čekání na porod a vytouženého drobečka. Podívej se, čím jsou trimestre těhotenství charakteristické:

1. trimestr372. trimestr173. trimestr13

Jak roste miminko?

  • Ze shluku buněk se během devíti měsíců stane malý človíček. Zatímco tebe budou možná trápit těhotenské chutě, žaludek jako na vodě, pálení žáhy či únava, maličké ujde opravdu dlouhou cestu. V našich článcích si můžeš prohlédnout více o jeho růstu a vývoji orgánů.

Vývoj plodu po týdnech

Jak se v průběhu těhotenství vyvíjí miminko a ve kterých týdnech v jeho růstu nastávají výrazné pokroky? Jak je to s vývojem pohlaví, mozku a plic plodu? Pokud tě tohle všechno zajímá, podívej se na náš článek, v němž se věnujeme vývoji dítěte po týdnech – od početí až po okamžik, kdy je připraveno na porod.

Velikost plodu během těhotenství

Snad každou nastávající maminku zajímá, jak její miminko v bříšku roste. Pro lékaře je jeho velikost dokonce jedním z důležitých ukazatelů, zda se správně vyvíjí a má v děloze ideální podmínky. Pojď se podívat, jaké jsou průměrné hodnoty růstu plodu a ve kterých týdnech zaznamenává ohromné ​​milníky.

  • První pohyby v těhotenství představují nezapomenutelný okamžik, na který čeká každá nastávající maminka. Co všechno vnímání prvních pohybů ovlivňuje a proč je dřív registrují vícerodičky než prvorodičky? Přečti si o tom více:

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.

  • Miminko má v prvním i ve druhém trimestru dostatek prostoru na to, aby se protáčelo ze strany na stranu a dělalo v plodové vodě kaskadérské kousky. Počínaje třetím trimestrem však každá nastávající vnímá obavy, zda se děťátko do porodu přetočí hlavičkou dolů. Která poloha plodu je okamžitou indikací k císařskému řezu a kdy mamince lékaři nabídnou možnost obratu vnějšími hmaty? Pokud tě toto téma zajímá, neváhej kliknout na náš článek:

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.


Ženské tělo v těhotenství

Přestože je to nesmírně obtížné, protože v těhotenství většina tvých myšlenek směřuje k miminku, neměla bys zapomínat ani na sebe. Na Modrém koníku jsme se rozhodli, že v našich článcích pokryjeme všechna důležitá témata a odpovíme na otázky, kterými jsou nastávající maminky nejčastěji konfrontovány. U nás najdeš články jako například:


Vyšetření v těhotenství

Těhotenství představuje období, po které budeš chodit k lékaři jako na klavír. Pravidelné poradny, důležité ultrazvuky, možnost podstoupit 3D nebo 4D ultrazvuk či doplňkový NIPT test. Která vyšetření hradí zdravotní pojišťovna a která si musíš zaplatit sama? I o tom píšeme v našich článcích, ve kterých se mimo jiné dozvíš:

  • Kdy se které vyšetření provádí.
  • Přehled o trimestrálních screeningech a na co si dát pozor při výběru lékaře specialistu.
  • Jaká vyšetření podstoupit, pokud máš obavu o zdraví miminka.
  • Která vyšetření lékař navrhne, pokud se mu něco nebude zamlouvat.

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.


Problémy v těhotenství

Byli bychom nesmírně rádi, kdyby tvé těhotenství probíhalo ukázkově a růst miminka ve tvém bříšku by nezkřížily žádné komplikace. No praxe bývá někdy jiná a maminky čelí i nepříjemným chvílím. Přečti si víc o nejčastějších problémech v těhotenství:


Jak se připravit na příchod miminka?

Těhotenství s sebou přináší také spoustu povinností. Co všechno je třeba zařídit, co koupit a na co nezapomenout? Prohlédni si naše články, ve kterých najdeš všechny důležité odpovědi:


Čekáš dvojčata nebo trojčata?

Budou to dvojčata? Nebo dokonce trojčata? Tak potom se můžeš připravit na několikanásobnou radost, ale i vícnásobné starosti. Vícečetné těhotenství přináší více nástrah, jak pro maminku, tak i pro miminka. Na Modrém koníku jsme víceplodové těhotenství pokryli v těchto tématech:


Ukončení těhotenství

Bohužel musíme zmínit i toto smutné téma. Ne každé těhotenství má totiž ideální průběh a často komplikace vyústí v předčasné ukončení těhotenství. Na Modrém koníku nezapomínáme ani na maminky, které si prošly nebo právě procházejí těžkým obdobím. Vyhradili jsme pro ně na našich stránkách prostor, ve kterém najdou důležité informace o:


Video: Co byste měli vědět o těhotenství

rozhovor s vedoucím lékařem IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpánem Machačem

V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:


Více užitečných informací na Modrém koníku

  • Tématické skupiny
    • Přidej se do některé z našich tématických skupin a spoj se s ostatními uživatelkami, které mají něco společného – záliby, přibližně stejný termín porodu, stejně staré děti nebo problémy, které se nečekaně objevily.
    • Tématické skupiny
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity.
  • Diskuze
    • Založ vlastní diskuzi nebo se zapoj do už existujícího fóra, kde můžeš sdílet zkušenosti a tipy s jinými uživatelkami.
    • Všechny diskuze

Hodnocení a zkušenosti s jsem těhotná

Máš zkušenost s jsem těhotná?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veronikakulasova  5. říj 2023

Přirozený porod versus císařský řez

Zdravím ženy, ráda bych i já přidala svou zkušenost. Snad to někomu i pomůže. Předem říkám, že každé těhotenství je velmi individuální, a co platilo u mě, nemusí platit u jiné.

Můj první porod byl s dnes již dvouletou dcerou přirozený. Rodila jsem přesně v termínu, celé těhotenství bez komplikací akorát bolesti hlavy a zad a ke konci nateklé nohy. Kontrakce přišly celkem očekávané, protože mi den předtím odešla hlenová zátka. Do porodnice jsme jeli ráno, ale poslali mě domů, že to jsou poslíčci (no jasně). Ve dvanáct jsme jeli znova a už si mě tam nechali a v pět hodin se nám narodila holčička. Musím říct, že jsem byla dost vystrašená. První dítě, poznám vůbec, že už je čas? Stihneme dojet do porodnice? A hlavně zvládnu to a nebude to moc bolet? To se asi honí hlavou každé prvorodičce. Kontrakce byly silnější menstruační bolesti, ale jelikož na bolesti břicha trpím dost, tak to nebylo tak hrozné no a samotné tlačení už bylo aspoň pro mě na raz dva tři a bylo to. Jediné, co musím hodnotit dost špatně, bylo šití po nastrižení hráze. Dost to bolelo, byla jsem víc šitá uvnitř. Doktorka na mě, abych se uvolnila a nezatínala svaly, v duchu si říkám, jak to mám udělat, když držím v ruce toho drobečka a držím se jen tak tak, abych ji hodně nestiskla, protože mě bolí každé zajetí jehly. Až po nějaké době dostanu injekci na bolest, i když už je šití skoro u konce. No a samotné hojení nic moc, bez polštáře jsem nemohla sedět. Hodně mi pomohlo na hojení antibakterialni mýdlo Protex. A teď přejdu ke druhému porodu....

Můj druhý porod byl také celkově bez větších komplikací. Na rozdíl od prvního těhotenství jsem trpěla večerní nevolností a bolestmi v podbřišku, a oteklé nohy jsem měla až v devátém měsíci to bylo vše. Kvůli zvýšenému riziku na Downův syndrom jsem musela na odběr plodové vody. Nebylo to příjemné, ale dalo se. Celé těhotenství mě strašili, že náš tentokrát chlapeček bude velký, tak jsem ani moc přirozeně rodit nechtěla. Protože další šití bych asi nerozdýchala. Nakonec jsem šla na plánovaný císařský řez po konzultaci s PA. Ale ženy, i když byl plánovaný, tak byl plánovaný více méně ze dne na den. Kontrolu v poradně jsem měla 28.8. a už 1.9. jsem šla na císaře, takže jsem moc neměla čas nad tím přemýšlet, ale strach byl opět šíleně velký z neznáma... Dilema bylo zvolit si mezi celkovou a spinální anestezií, nakonec jsem zvolila spinální a nelituji toho. Celá vyklepaná jsem dne D jela do porodnice na příjem v 7:30, bohužel jsme čekali až do 12:30, než mě vezmou na sál. Blbý je, že jsem od půlnoci nesměla jíst a pít. Zavedli mi kanylu, aby mě zavodnili. Nejvíc protivná byla zavedená cévka, než mě odvezli na sál, to už jsem se modlila, abych brzy dostala tu anestezii nebo si snad tu cévku vyrvu. Kdo nezná, tak aspoň u mě to byl hrozně nepříjemný pocit, jako u zánětu močových cest. A už jsme jeli na sál, celá vyjukaná jsem se ani nestačila rozkoutat a už najednou bylo snad pět nebo šest plášťů. Dostala jsem injekci do páteře, nic hrozného jen cítíte vlnu tepla a tlak. Pak už přestáváte cítit nohy. Doteky jsem cítila ale žádnou bolest. Pak jsem dostala kyslík do nosu a šlo se na to. Při vyndávání děťátka se mi udělalo trošku špatně, ale stačilo otřít čelo studenou vodou, pak samozřejmě pláč vašeho dítěte je k nezaplacení - to už jsem byla naměkko a řekla jsem si "dítě je v pořádku, teď už zvládnu vše". Po zhruba tak dvaceti minutách šití bylo hotovo, ale klepala jsem se tam celou dobu jak ratlík. Hodně mi pomohlo, když na mě mluvili, jak skvělý tým lékařů, tak můj partner. Takže zákrok v pohodě a bez kontrakce, až na to dlouhé čekání. Hojení bylo delší, ale sedět jsem mohla hned a není to zas taková bolest, aby se to nedalo vydržet. Vstávání je opruz, to bolí snad všechno, ale miminko vás vstát prostě donutí.

Takže za mě, měla jsem celkem pohodové oba porody a každý má své výhody a nevýhody. Jsem ráda za obě zkušenosti, které mi daly dvě krásné zdravé děti, ale do třetího doufám už nejdu, i když nikdy neříkej nikdy.
neznamacislodve  17. dub 2023

IVF

S partnerem jsme si dítě přáli, avšak jsme věděli, že budeme muset podstoupit IVF s dárcem, jelikož je partner neplodný. A teď když se mi na testu objevily 2 čárky, tak mi parter oznámil, že celého našeho vztahu lituje a dítě nechce, že si mám sbalit oblečení a odejít, že na vícnemám nárok, protože je vše papírově psané na něj a nikde tudíž neprokážu, že jsem něčeho vlastníkem. Já vím, moje pitomost, že jsem se nikde nepojistila, ale o to mi nejde...Dítě si nechám, mám kam jít pro začátek, ale čeho se bojím, že si později bude na dítě dělat nárok. Přece jen musel na klinice podepsat kupu papírů, kde potvrzuje, že dítě přijme i přes dárcovství. Po tom, co mi tohle řekl, jej už nechci znát a nechci, aby si dělal později na mé dítě nárok.
1 člověk považuje za užitečné
lena88838  2. bře 2022

Těhotná začátk

Dobrý den
Jsme na začátku těhotenství jsem 7+6tt beru dost silné prášky estrofem 4x denně 3 progesteron besins a fraxiparine
Ja jen že asi tak před týdnem jsme začala špinit na krví jsme byla a bylo mě řeceno že to mám v pořádku .... není to nic
hrozného ale na intimce se každý den něco ukáže něco světle hnědý a občas mě bolí podbřišku jak kdybych to měla dostat ale jinak žádné těhotenský příznaky nemám . Projistotu jsme zůstala na neschopence na mám náročnou práci fyzicky
1 člověk považuje za užitečné
danielita1979  2. zář 2021

Migréna a zvracení

Při druhém těhotenství s Kristínkou jsem si z dovolené přinesla nemoc. Během ní se mi těžko dýchalo, neustále jsem zvracela a měla jsem horečky kolem 38,7 ° C. Nemohla jsem ani hlavou otočit do strany, byla jsem paralyzována, při pohybu nulová stabilita. Trvalo to zhruba asi čtyři dny. Těsně před porodem jsem zase dostala zánět močových cest.
liba119900  26. srp 2021

Downův syndrom v těhotenství

Dobrý den,
chci se zeptat, máte někdo zkušenost s Downovým syndromem v těhotenství? Mám pozitivní výsledky z krve AFP :0,4 mom, T-hcg 1,1 mom, uE3 3,73 mom 1:65, ultrazvuk v pořádku, teď jen čekám na další výsledky. Myslíte, že jsou to vysoké hodnoty?
mamule3  8. čer 2021

Dotaz

Holky, prosím o radu. Jsem zaměstnaná a jsem ještě ve zkušební době. Teď jsem zjistila, že jsem 6+4 oznámili by jste to zaměstnavateli už teď?
vanca00  6. čer 2021

3 dny zpoždění

Ahoj, mám 3 dny zpoždění a doprovází mě hrozná únava a křeče v podbřišku, což mám i před menstruací, ale teď je to jiné. Záda to samé..
Test jsem dělala včera a pouze jedna čárka. Myslíte, že je to brzo na test?
1 člověk považuje za užitečné
monci4568  23. kvě 2021

Jsem těhotná, nevím ale s kým

Ahojte maminky. Jsem těhotná - 11+2 dní. Dozvěděla jsem se to minulé pondělí .
Nevím ale s kým, jelikož 16.3. jsem spala mým kamarádem. S přítelem 20.3. několikrát za sebou. Pohlavní styk s kamarádem byl jednou a, bohužel, nechráněný. :( Strašně mě to mrzí. Nevim kudy-kam už dát hlavu. S přítelem sme byli strašně pohadaní. :( Moc mě to mrzí. Termín porodu mi vychází na 3.12.2021 až 3.11.2021. Co myslíte, holky, dokážete mi pomoci, s kým jsem pravděpodobně tehotná? Ano, jsem kráva, nikdy se mi to nestalo. Kalkulačka mi ukazuje podle týdne, že jsem otěhotněla toho 20.3 s přítelem. Byla bych moc ráda, kdyby to bylo sním. Děkuji za rady.
arni  15. dub 2021

Jsem těhotná

Jaká mě čekají vyšetření v těhotenství?
1 člověk považuje za užitečné
wulady  29. pro 2020

Zkušenosti s očkovaním přes těhotenství

Zdravím,
byla jsem na očkování Gardasilem 9, potom asi 14 dní jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Může to nějak ublížit?
sjuukyy  21. říj 2020

Těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Měla jsem mít menstruaci 11.10. 2020 a ještě jsem ji nedostala. Dělala jsem si test 15.10. 2020 a ukázala se mi hned jedna, jedna silná. 19.10. 2020 jsem si dělala oba dva testy a vyšla my zase jedna slabá a jedna silná. Mohu se zeptat, zda-li nevíte, jestli náhodou nejsem těhotná? Byla jsem na gynekologii a tam mě chtějí vzít až za 2 měsíce. Moc děkuju.
1 člověk považuje za užitečné
luciinna  11. srp 2020

Lucie

Dobrý den holky, jsem prvorodička, jsem 38.tt a chtěla bych se zeptat, jestli jedná s Vás nepozná, co bych mohla čekat ...holku nebo kluka?
kita023  21. črc 2020

Syndrom nosní kosti

Dobrý večer, má někdo zkušenost? Dneska jsem byla na gennetu, všechno ok, jen našli, že miminko nemá nosní kost. Strašně se bojím toho, co mi řeknou na dalším utrazvuku. Třetího jdu do genetické poradny, docela se bojím. Děkuji za odpověď.
veruverisek  12. bře 2020

Dotaz

Ahoj holky, prosím o zkušenost. Tt 2x byl pozitivní s hodně moc slabým duchem, a pak už ne. Tt domácí z krve možná decentní, ale nejsem si jistá. Jedná se o to, že mě bolí v podbřišku a břicho, občas častěji chodím čůrat, bolesti hlavy, nálady, různé chutě a břicho mám kulaté, jako bych čekala dvojčata. A ani jeden špek se neudělá, ať sedím jakkoliv či se ohýbám. Dále nehorázná únava.
mandarinka159  8. únor 2020

Těhotenství

Ahoj, je mi 18 let a studuji ještě školu, ale v květnu už dělám závěrečné zkoušky, což určitě zvládnu i v těhotenství. Miminko se má narodit v září, takže to mi vyjde, že školu dodělám, ale nemám oddělený rok, abych dostala mateřskou.
Mam právo na nějaké peníze? Nebo-li na rodičák? A kolik to tak zhruba peněz za měsíc je?
A ještě k tomu mám přítele, který už má práci, dostává cca 15-17 tisíc za měsíc.
A ještě jednu otázku mám. Mám nárok na porodné a kolik to tak je?
Předem děkuji za odpovědi.
2 lidé považují za užitečné
jupikkk  3. únor 2020

Těhotenství

Ahoj! Chtěla jsem se zeptat jsem cca v 13. týdnu těhotná a ještě jsem nešla na žádnou kontrolu. Mám strach jestli je vše v pořádku, ale jsem v zahraničí a není to tady lehké se dostat k doktorovi. Chtěla bych vědět Váš názor.
klarasvobodova95  30. pro 2019

Můžu být těhotná.

Smím se zeptat? Mám zpoždění, nedostala sem to a mám bolesti v podbřišku, tak nevím, kdy si můžu dělat test, jestli jsem těhotná nebo ne. Poradíte mi, prosím, někdo?
sandra1710  22. pro 2019

Ahoj děvčata, jaký jste měly odhad miminka ve 36. týdnu těhotenství.

Ahoj, docela dost přemýšlím, protože jsem byla 20. prosince na kontrole, tam mi řekli, že malá je větší než by měla být. Má tři a půl kila, a to jsem 36. tt a prý je to odhad na 38 plus 5. Doktorka řekla, že pánví projde. Já se hrozně bojím, protože nejsem tak vysoká, mám 162 cm, strašný strach a pořád na to myslím. Měla jste to některá taky tak?
Ještě mi paní doktorka řekla, že se mám snažit hodně sexovat, abych ten porod vyvolala dříve, že miminko už je připravené, hlavička naléhá na vchod. Od včerejška ze mě jde takový bílý, hustý hlen, hodně chodím na malou a na velkou taky, ale průjem to není. Myslíte si, že už se to připravuje?
anastasias  14. pro 2019

Druhé těhotenství

Tak podruhé těhotná :) Těšíme se na dalšího chlapečka :), ale to těhotenství je za trest...bolí celé tělo, všechno smrdí, nemám chuť na jídlo...Ať už je to mimčo venku :D
merope  15. únor 2019

Taška do nemocnice (tím nemyslím porodnici)

V těhotenství jsem slyšela mnohokrát, že raději přijet do nemocnice pětkrát zbytečně než jednou pozdě. Tak když jsem měla už třetí den otoky, zhoršovaly se, po konzultaci váhy a průkazky jsem zjistila váhový přírůstek 8 kilo za 16 dní a navíc jsem měla problém dopnout manžetu tonometru, rozhodla jsem se "pro jistotu" vyrazit k lékařům. Nemocnici mám blíž než gynekologii, tak jsem se cestou skočila přeptat tam.

Můj předpoklad byl, že prostě zkontrolují moč, možná něco k tomu a buď mě pošlou domů, že zbytečně plaším a vše je v pohodě (a jsem max za 2 hodiny doma) nebo je to průšvih, mrně půjde ven císařem a pak je většina věcí jedno. Co jsem netušila, že doktoři jsou na každou věc u těhotné značně opatrní, takže při podobné diagnóze je ihned hospitalizace, všemožné odběry, sběr moči 24 hodin a teprve poté preeklampsii definitivně vylučují.

Takže jsem skončila dosti nečekaně v nemocnici, doma totální chaos a co hůře - jak jsem před tím uklízela a přebírala věci, aby bylo kam dát věci pro miminko, ani jsem moc netušila, kde co mám.

Po této zkušenosti bych každé holce doporučila mít doma na nějakém konkrétním místě nachystanou "tašku do nemocnice". Drtivou většinu věcí vám v nemocnici dají a i kdybyste neměli nic navíc, tak to tam nějak překlepete, ale přiznejme si, máme rády nějaký svůj komfort a k tomu patří třeba více kusů spodního prádla. A vězte, že vysvětlovat chlapovi po telefonu každou položku seznamu, kde najde, to je hodně i na flegmatika, natož máte-li doma někoho choleričtějšího. Tělo se mění, takže i takové "blbosti" jako kalhotky, které ještě oblečete, nemusí být snadné popsat (natož, aby je chlap našel).

A co si do takové tašky zabalit?
- přezůvky (ideálně si je vezměte s sebou už na tu kontrolu do nemocnice - aspoň u nás probíhají na porodních sálech, kde se přezouvá - a tím nemusíte řešit, že doma možná ty nejpohodlnější nosíte)
- ručník (nehrozí, že vám pak přijde ručník pro liliputy nebo nějaký, co nemáte rády)
- zubní pastu (ta, co je na umyvadle, zůstane rodině, budete potřebovat jinou)
- kartáček na zuby (pokud ho nenosíte s sebou) + případně mezizubní kartáčky
- pohodlné spodní prádlo tak 2 ks (přeperete si, uschne - většinu času strávíte v posteli v noční košili, ale budete běhat na monitor, odhalovat břicho - a nechcete s ním odhalovat více)
- noční košili, doporučila bych dokonce jednu lehkou na spaní (chytnete-li přetopený pokoj) a jednu, která se více podobá dennímu oděvu pro pohyb přes den (pokud nebudete mít absolutní klidový režim, což většina těhotných nemá, budete pořád někde pobíhat - monitor, jídlo, s telefonem na chodbu, ať nerušíte spolubydlící... a to třeba i v době návštěv)
- tekuté mýdlo případně i šampon (dokud člověk nezkusí, neuvěří, jak labužnické je si moci umýt hlavu poté, co jsem pochopila, že ještě minimálně 2 dny domů nepůjdu a hlava byla zralá na umytí už před odjezdem do nemocnice)
- krém (jakýkoli, pokud máte na strie jen jeden, já mám i záložní, už poletí do tašky)
- jelení lůj (v nemocnici může být šíleně suchý vzduch, hodí se)
- náhradní balení těhotenských vitaminů či dalších léků, které berete (pokud je nenosíte non-stop s sebou v tašce), magnezium (pokud berete preventivně "jen tak" nebo třeba občas na křeče v lýtkách a podobně)
- sodu či jiné prostředky na pálení žáhy

Co se ještě může hodit dle zájmu:
- ponožky, v zimě legíny (pro pohyb po areálu nemocnice, na terasu a podobně)
- župan (já na sebe hodila bundu a nevadilo mi to)
- pokud jste zimomřivé, pak pléd, malá deka či něco podobného, co si budete moci přes sebe přehodit třeba právě na monitoru (sedíte cca 30 minut v sesterně a točí se ozvy miminka) nebo i v noci, pokud na vás bude táhnout od okna
- knížka, křížovky, sudoku, psací potřeby (ale to mi zrovna přijde nejsnáze vysvětlitelné tomu, kdo vám pak tašku ponese)
- drobná trvanlivá svačinka (ve FN Bulovka jsem měla tedy jídla spíše více než dost a moc mi chutnalo, ale nějaké to mlsání vám to může zpříjemnit)
- PET láhev na vodu (nemocniční čaj mi nechutnal a džbán mi trošku zavazel na stole a měla jsem strach, že ho shodím, i třeba nějaký džus by mohl být fajn, ale to už vám donesou)
- tablet + nabíječku + sluchátka, pokud nenosíte pořád s sebou (někde mají i WiFi)

A když už to píšu tak dlouhé, tak přihodím, co si s sebou vzít rovnou, když tam pojedete:
- těhotenskou průkazku
- může se hodit i kompletní složka s výsledky předchozích vyšetření - zvláště pokud jsou novější
- výpis z vaší anamnézy (trnete hrůzou, zda je vše v pořádku, víte, že vás hospitalizují a odpovídáte u toho na takové ty "běžné blbosti" jako kdo kde v rodině má co za nemoc, zda jste měli kdy jakou operaci a další - já jim toho řekla tak max čtvrtinu a vynechala jsem možná i důležité věci - jako veškeré psychiatrické věci u mě, protože mě to v danou chvíli ani nenapadlo zmiňovat a tím pak možná i můj psychický stav více vnímali jen na úrovni "těhotenské hormony" - tahák se v danou chvíli docela hodí)
- přezůvky (pak nebudou v té tašce)
- svačinku (já dojela do nemocnice v 15:30, na oddělení jsem se dostala v 18:45 a pak ještě tak do 19:30 řešila dokončení příjmu na oddělení, bylo to asi extrémní, ale může se to stát, nejdřív strávíte tak 30-60 minut na monitoru, pak jdete k lékaři, pokud je tam jeden lékař a odvolají ho v půlce vyšetření k porodům a neskončí to u jednoho, budete prostě čekat a čekat - pokud nejste vyloženě akutní)
- něco malého na čtení právě kvůli tomu čekání
- nabíječku na mobil
- a samozřejmě to, co asi každý s sebou nosí - mobil, klíče, doklady :-)

Ideální je to nepotřebovat, ale pokud budete odjíždět i jen tak, aby to pro jistotu zkoukli, doporučuji se smířit předem s tím, že je možné, že si vás tam nechají na pozorování a aspoň před odjezdem si to nachystat. Jiný tip je, pokud jezdíte tak jako tak autem, ji prostě hodit do auta - pak máte výhodu, že při hospitalizaci ji budete mít prostě u sebe.
  • nabalíte si v klidu to, co máte rády
  • nehrozí, že na to budete muset čekat třeba do druhého dne
  • nebudete muset otravovat partnera s přebíráním vašich osobních věcí
  • nehrozí, že toho půlku nenajde
  • můžete z ní potom snadno udělat tašku do porodnice
  • taška, co doma může překážet klidně pár měsíců
  • některé věci nemusíte mít doma vícekrát a pak zapomenete, že je v ní nemáte
  • může vás stresovat představa, že třeba už od 5. měsíce máte doma nachystanou tašku a může vám to připomínat, že můžete skončit kdykoli v nemocnici
  • vaše okolí si může ťukat na čelo a chlap být ještě nervóznější :-)
10 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce